Zaburzenia czynności tarczycy ma ponad 300 milionów ludzi na świecie, ale aż połowa nie zdaje sobie z tego sprawy. W Polsce choruje z tego powodu 22 proc. populacji, głównie są to kobiety, przede wszystkim w młodym wieku.

Znajdź placówki:
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna osteoporozy na NFZ

Kobiety cierpią na choroby tarczycy osiem razy częściej niż mężczyźni. Nie wiadomo, co jest tego powodem, podobnie jak nie wiadomo, dlaczego panie chorują w znacznie młodszym wieku niż panowie.

Na zaburzenia te najbardziej narażone są młode dziewczyny w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży oraz w pierwszych sześciu miesiącach po porodzie. Częściej chorują również panie w okresie menopauzy, a także osoby cierpiące na depresję. Rzadko, co prawda, ale choroby tarczycy zdarzają się u dzieci.

Ważne jest wczesne wykrycie zaburzenia czynności tarczycy, jednak początek tej choroby na ogół jest trudno uchwytny. Toteż choroba rozpoznawana jest zwykle w zaawansowanej postaci.

Zakłócenia hormonalne

Wszystkiemu winne jest zakłócenie uwalniania do krwi kilku wytwarzanych w tarczycy hormonów regulujących funkcje metaboliczne organizmu. Są to tyroksyna (oznaczana jako T4), trijodotyronina (T3) oraz kalcytonina. Związki te zapewniają prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego, umożliwiają także wykorzystanie energii i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. W zależności od tego, czy hormonów tych wydzielanych jest za dużo, czy za mało lekarze mówią o niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Prof. Andrzej Milewicz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zwraca uwagę, że w obu przypadkach upośledzona czynność tarczycy negatywnie wpływa na płodność kobiet oraz mężczyzn.

– Jest to istotny czynnik, który może utrudniać zajście w ciążę kobiecie i doczekanie się potomstwa przez parę - podkreśla specjalista.

Wytwarzanie hormonów tarczycy zależy od podaży niezbędnego do ich syntezy jodu oraz od stężenia dwóch innych hormonów. Jednym z nich jest tyreoliberyna (oznaczana skrótem TRH), która powstaje w podwzgórzu. Drugi - to tyreotropina (TSH) wydzielana w przysadce mózgowej. Przy zbyt niskim stężeniu TSH i TRH mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy, a przy zbyt wysokim – z niedoczynnością.

Odmienne dolegliwości i sposoby leczenia

Niedoczynność i nadczynność tarczycy powodują odmienne dolegliwości. Niedoczynność zwykle występuje u kobiet w wieku 40–60 lat; objawia się zmęczeniem i sennością, pogorszeniem pamięci i depresją, a także zwiększeniem masy ciała i spowolnieniem akcji serca. Mogą pojawić się też zaburzenia miesiączkowania, kłopoty z płodnością oraz mniejsza tolerancja na zimno.

Przy nadczynności tarczycy objawy są zwykle odwrotne: występuje nerwowość, rozdrażnienie i niepokój, a także chudnięcie, wytrzeszcz oczu, przyspieszone bicie serca, drżenie rąk oraz zaburzenia snu i wzmożona potliwość. Niektóre dziewczynki zaczynają wcześniej miesiączkować, nawet przed dziewiątym rokiem życia.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na zażywaniu wytwarzanych syntetycznie hormonów, co ma wyrównać ich poziom w organizmie. W przypadku nadczynności podaje się leki przeciwtarczycowe. Konieczne może być poddanie się operacji, jednak rzadko usuwa się całą tarczycę.

Stosowana jest też radioterapia z użyciem jodu radioaktywnego, ale nie można jej użyć u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią (po jej zastosowaniu przez co najmniej pół roku zabroniony jest kontakt z dziećmi).

Możesz ocenić ten artykuł: