Każdy pobyt w szpitalu – planowy czy też niespodziewany – to zawsze duże źródło stresu. W przypadku pierwszej opcji można go zredukować – wystarczy odpowiednio przygotować się do tego typu pobytu. Oto, na co należy zwrócić w tym kontekście szczególną uwagę.

Zabieg czy operacja w szpitalu nie jest czymś co można oczywiście ujednolicić – każda jest w praktyce diametralnie inna. Niemniej jednak można znaleźć kilka punktów, które wprost pokazują, jak się przygotować do takiego pobytu: niezależnie od długości czy okoliczności. Co więcej – na samo przygotowanie do operacji planowej można spojrzeć jako na element procesu leczenia chirurgicznego. Obejmuje on zarówno aspekty fizyczne, jak i psychologiczne.

Lekarze w tym względzie zalecają podejście kompleksowe – w tym kontekście opieka medyczna powinna uwzględniać szczegółową analizę i przygotowanie. W ten sposób możliwa jest minimalizacja ryzyka powikłań, a z drugiej strony – większa efektywność powrotu do zdrowia.

Nadchodząca operacja? To nie tylko kwestia dokumentów

Na pozór pierwszym skojarzeniem na myśl z operacją jest przygotowanie dokumentów – zebranie ich i ogólna analiza. Niewątpliwie pacjent powinien zgromadzić wszelkie dotychczasowe wyniki badań, kartę informacyjną z leczenia szpitalnego, skierowania, a także dokumentację medyczną związaną z przebiegiem obecnego stanu zdrowia. Można tego podejść prosto: do szpitala warto zabrać wszystko, co istotne dla procesu leczenia.

Szczególnie ważne są np. badania krwi, moczu, EKG oraz inne specjalistyczne badania. Ściśle jest to powiązane ze stanem zdrowia – wyniki należy dopasować do oczekiwań lekarza.

A co zabrać do szpitala jeśli chodzi o rzeczy osobiste? Pacjent powinien zaopatrzyć się w przedmioty osobiste, takie jak bielizna, szlafrok, obuwie zmienne, środki higieny osobistej. Oczywiście konieczne jest też zabranie okularów, aparatów słuchowych lub innych pomocniczych urządzeń medycznych – o ile są potrzebne na codzień.

Psychika – czynnik, niestety, ignorowany

Nie ograniczajmy kwestii zabieranych rzeczy wyłącznie do przedmiotów – spójrzmy na to szerzej, w kontekście przygotowań i psychologii. Tu ważna jest sama wiedza czego dotyczy zabieg i jak wygląda. Ogólne zrozumienie procedury operacyjnej, potencjalnych ryzyk i korzyści, może znacząco obniżyć poziom stresu i niepokoju.

W tym kontekście wzrasta znaczenie wsparcia emocjonalnego: rozmów z rodziną, przyjaciółmi czy grupami wsparcia. Wszelkie tego typu kontakty pomogą przezwyciężyć ewentualne obawy, które – co naturalne – są zwykłym elementem każdego pobytu w szpitalu. Oczywiście w niektórych przypadkach korzystne może być skorzystanie z pomocy psychologa.

Szpital tuż, tuż – co robić?

Spójrzmy na to, jak przygotować się do pobytu w szpitalu tuż przed zaplanowaną datą. Na dzień przed operacją trzeba np. zwrócić uwagę na kwestię odżywiania: często zaleca się post od północy dnia poprzedzającego operację, chyba że lekarz prowadzący udzieli innych wskazań.

Ważne jest też ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania regularnych leków oraz ewentualnego zaprzestania przyjmowania środków wpływających na krzepliwość krwi. Najważniejsze jest natomiast to, by co całego procesu podejść spokojnie - to odgrywa bardzo dużą rolę w kontekście szybkiego powrotu do zdrowia. Pamiętajmy, że opieka medyczna podczas całego procesu jest kluczowa dla skutecznej rehabilitacji.

Możesz ocenić ten artykuł: