Może być wrodzona lub nabyta. Nieleczona bywa przyczyną nawracających stanów zapalnych, kłopotów z oddawaniem moczu, problemów natury seksualnej. Stulejka to męski problem, który z powodzeniem daje się leczyć.

Znajdź placówki:
Poradnia chirurgii klatki piersiowej na NFZ
Poradnia kardiochirurgiczna na NFZ
Poradnia onkologiczna na NFZ

– Stulejka to stan, kiedy ujście napletka jest tak wąskie, że przy próbie odprowadzenia go nie uwidacznia się zewnętrzne ujście cewki moczowej - wyjaśnia dr n. med. Jan Gruchalski, chirurg dziecięcy, urolog Grupy Lux Med.

Taki stan może być wrodzony - fizjologiczna stulejka występuje u dzieci w okresie noworodkowo-niemowlęcym, albo nabyty - do takiej sytuacji dochodzi w wyniku stanów zapalnych.

Kiedy do lekarza?

Jak mówi urolog, fizjologiczna stulejka może się utrzymywać u dzieci do drugiego roku życia. Kiedy stan ten trwa dłużej, rodzice powinni zwrócić się z dzieckiem do specjalisty.

Czasami leczenie trzeba rozpocząć wcześniej. Dzieje się tak wtedy, kiedy ujście napletka jest tak wąskie, że dziecko ma kłopoty z wydalaniem moczu, np. oddaje go kroplami. - Znacznie częściej stulejka jest przyczyną stanów zapalnych napletka, który staje się obrzęknięty, zaczerwieniony z wydzieliną ropną - podkreśla dr Gruchalski.

Według specjalisty wskazaniem do szybkiej interwencji lekarskiej są zarówno trudności z oddawaniem moczu, jak i stany zapalne.

Sposoby leczenia

Badanie stulejki polega na próbie odprowadzenia napletka i określeniu stopnia jego elastyczności. Powinno się to robić delikatnie - do momentu pierwszego oporu - tak, by nie uszkodzić skóry, nie doprowadzić do jej pęknięcia, a w konsekwencji do powstania blizn.

Urolog wyjaśnia, że do niedawna jeszcze stulejka była jednoznacznym wskazaniem do leczenia operacyjnego.

– Obecnie pierwsze leczenie to w zasadzie leczenie miejscowe, maściami sterydowymi, które w bardzo dużym odsetku przypadków pozwalają rozluźnić napletek – zwraca uwagę dr Gruchalski.

Jeśli maść sterydowa nie pomoże, pozostaje leczenie operacyjne. U małych dzieci - mniej więcej do 13 roku życia - zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej jest to operacja plastyczna, która pozwala zachować cały napletek albo jego część.

W przypadku stulejki nabytej rozwiązaniem jest tylko leczenie operacyjne. Dlaczego? - Ponieważ na końcu napletka tworzy się blizna, która nie ulegnie już rozluźnieniu pod wpływem leczenia sterydowego – wyjaśnia urolog.

Konsekwencje nieleczonej stulejki?

Nieleczona stulejka może być powodem zalegania pod napletkiem mastki i moczu, co powoduje stany zapalne i ryzyko zakażeń układu moczowego.

U dorosłych schorzenie może prowadzić do stanów przedrakowych, a nawet do raka prącia.

Stulejka jest też powodem komplikacji w życiu seksualnym - u chłopców nieleczone schorzenie może powodować ból przy wzwodach; dorosły mężczyzna natomiast będzie miał kłopoty z odbyciem prawidłowego stosunku seksualnego.

– Dziś na szczęście rodzice są już na ten problem dość wyczuleni i jeżeli nie w okresie dziecięcym, to w okresie młodzieńczym dochodzi do operacji. Lepiej jednak zrobić to wcześniej - zaleca urolog.

Możesz ocenić ten artykuł: