Beta-karoten jest znany ze swojego pozytywnego wpływu na skórę. Skutecznie wzmacnia i utrwala opaleniznę. Lista korzyści, jakie niesie dla ludzkiego organizmu, jest jednak znacznie dłuższa. Przeczytaj artykuł i poznaj dobroczynne właściwości beta-karotenu oraz jego zastosowanie.

Znajdź placówki:
Poradnia immunologiczna na NFZ

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten należy do grupy karotenoidów. To wyjątkowo cenne związki. Ich spożywanie ma dobroczynny wpływ na cały ludzki organizm. Dodatkowo są one najpowszechniej występującymi barwnikami w przyrodzie. Przyjmują cały wachlarz barw — żółtą, pomarańczową, czerwoną, a nawet fioletową.

Beta-karoten jest prowitaminą, czyli prekursorem, witaminy A. Oznacza to, że może zostać przekształcony i stać się jej źródłem. Proces ten odbywa się w ludzkim ciele z pomocą specjalnych cząsteczek. Dzięki temu wpływa na procesy, w których występuje witamina A — między innymi poprawia ogólny stan skóry. Opóźnia procesy starzenia się organizmu, a także czyni bardziej odpornym i jednocześnie silnym do walki z chorobami.

Wpływ beta-karotenu na skórę

Jedna z najważniejszych funkcji beta-karotenu jest zwalczanie wolnych rodników. Dzięki temu pomaga w walce ze zmarszczkami, a także zapobiega nowotworom. Jego właściwości pobudzające aktywują wytwarzanie włókien kolagenowych, które wpływają na elastyczność i jędrność. Dodatkowo ze względu na zdolność magazynowania, barwik ten odkłada się w skórze, nadając cerze ciepły odcień, a także podkreślając opaleniznę.

Beta-karoten jako naturalny filtr przeciwsłoneczny

Beta-karoten nie tylko dba o opaleniznę, ale również ochrania skórę podczas ekspozycji na słońce. Jest to związane z jego właściwościami antyoksydacyjnymi. Docierające do skóry promienie UVA wpływają na powstanie rodników tlenowych. Powodują one zmiany w DNA, które mogą doprowadzić do wystąpienia nowotworu. Beta-karoten je dezaktywuje. Nie oznacza to jednak możliwość zrezygnowania z ochrony SPF. Zapewnia on ochronę przed promieniowaniem z innego zakresu.

Dobroczynne właściwości beta-karotenu dla organizmu

Beta-karoten wpływa na wiele aspektów zdrowotnych. Wzmacnia system immunologiczny, zapobiega infekcjom dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego, a także wspomaga działanie narządu wzrokowego — dotyczy to w szczególności widzenia po zmroku. Potrafi on także obniżyć ogólne stężenie cholesterolu, czyli ogranicza ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia.

W jakich produktach żywnościowych znajduje się beta-karoten?

Intuicja podpowiada, że beta-karoten jest zawarty jedynie w pomarańczowych warzywach i owocach. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ znajduje się także w jarmużu, szpinaku, brokułach, czy groszku. Największe jego ilości posiadają jednak marchewki, bataty, papryka oraz pomidory. Natomiast w grupie owoców - arbuzy, morele, dynie, brzoskwinie oraz papaje. Jakie jest główne zastosowanie beta-karotenu?

Związek ten ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Pełni funkcję substancji aktywnej, składnika przedłużającego trwałość lub barwnika. Korzystają z niego również producenci suplementów. Stosuje się je w celu uzupełnienia niedoboru witaminy A oraz dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas kąpieli słonecznych. Warto jednak dostarczać go organizmowi z naturalnych źródeł.

Możesz ocenić ten artykuł: