Napoje energetyzujące powstały z myślą o osobach podejmujących intensywny wysiłek umysłowy bądź fizyczny. Ich zadaniem jest przyspieszenie metabolizmu, poprawa wydolności i koncentracji. Jest to jednak produkt przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych i - zdaniem specjalistów - mogą szkodzić dzieciom.

Znajdź placówki:
Poradnia diabetologiczna na NFZ

Już sama nazwa produktu wskazuje, że napój jest produktem wysoko energetycznym, a więc dostarcza sporej dawki energii, najczęściej w formie cukrów prostych. Są to tzw. puste kalorie, które zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość i próchnica zębów.

Ryzyko przedawkowania i powstania wad rozwojowych

Specjalistka ds. żywienia Anna Rogulska zwraca uwagę, że napoje energetyzujące zawierają dużo kofeiny, a ten składnik należy eliminować z diety najmłodszych.

– Dzieci mają mniejszą masę ciała niż dorośli, dlatego w ich przypadku rośnie ryzyko przekroczenia dopuszczalnej dawki kofeiny, która w bardzo wysokim stężeniu ma działanie toksyczne – podkreśla Rogulska.

Innym pobudzającym składnikiem, dodawanym do popularnych energy drinków, jest tauryna, która wzmacnia działanie kofeiny. W wyniku ich działania podnosi się ciśnienie krwi, co może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca – zarówno u młodszych jak i starszych konsumentów. Zamiast poprawy samopoczucia może wystąpić nadpobudliwość, drżenie rąk, kołatanie serca czy zawroty głowy.

Badania opublikowane w 2011 r. w czasopiśmie "Pediatrics" dowiodły, że ze względu na wysoką zawartość składników pobudzających napoje energetyzujące regularnie spożywane przez dzieci mogą doprowadzić nawet do powstania wad rozwojowych.

Dla młodzieży - soki i napoje izotoniczne

Zdaniem Rogulskiej, po napój energetyzujący może sięgnąć nastolatek, który np. przygotowuje się do egzaminu i w związku z tym intensywnie pracuje umysłowo. Ale taką sytuację należy traktować wyjątkowo, ponieważ młode osoby łatwo uzależniają się od picia energy drinków.

O wiele lepszym "wspomagaczem" będą świeże owoce i soki dostarczające łatwo przyswajalnego paliwa dla mózgu czy orzechy i tłuste ryby bogate w białko i kwasy tłuszczowe omega-3. Przede wszystkim jednak ważna jest dobrze zbilansowana, urozmaicona dieta.

Napoje energetyzujące – mimo że zawierają też witaminy – nie są też polecane młodym ludziom intensywnie uprawiającym sport. Do uzupełnienia utraconych w czasie wysiłku elektrolitów i zapobiegania odwodnieniu organizmu służą napoje izotoniczne, które można też zastępować wodą mineralną i sokami warzywnymi.

Możesz ocenić ten artykuł: