Jeśli masz gorączkę, duszności, kaszlesz, straciłeś smak lub węch, być może zaraziłeś się koronawirusem (COVID-19). Aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie, możemy wykonać test w laboratorium, niektórych aptekach lub w domu. Podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze.

Testy antygenowe i serologiczne – czy są skuteczne?

Istnieją różne rodzaje testów, a różnią się one sposobem badania próbki i ceną. Należy również zwrócić uwagę, że niektóre z nich określają obecność wirusa SARS-COV-2 w organizmie, podczas gdy inne pozwalają ustalić, czy przeszliśmy infekcję i nabyliśmy odporność. Zastanawiasz się, jaki test na COVID wybrać? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Test antygenowy można wykonać w ciągu 5–7 dni od wystąpienia pierwszych symptomów typowych dla koronawirusa. Wspomniane badanie pozwala wykryć białkowy antygen wirusa SARS-COV-2. Do jego wykonania potrzebny jest wymaz z nosogardzieli, a w niektórych przypadkach wystarczy ślina. Materiał pobieramy wymazówką, czyli patyczkiem z wacikiem, dołączonym do opakowania. Próbkę zanurzamy w roztworze ekstrakcyjnym, a następnie umieszczamy kilka kropel na płytce. Na wynik czekamy 5–10 minut. Jeśli będzie on pozytywny, pojawią się dwie kreski. Wspomniane narzędzie diagnostyczne nie jest jednak na tyle czułe, żeby negatywny wynik oznaczał brak zakażenia. Jeśli zmagasz się z infekcją, powinieneś dodatkowo wykonać test RT-PCR.

Serologiczny test na COVID, zwany również płytkowym lub kasetkowym, dostępny jest w każdej aptece. Aby wykonać badanie, potrzebujemy próbki krwi z palca. Na wynik trzeba poczekać około 10 minut. W ten sposób możemy ustalić, czy układ immunologiczny wytworzył przeciwciała przeciw koronawirusowi. Jeśli wynik będzie pozytywny, przeszliśmy COVID-19. Warto jednak podkreślić, że test wykazuje zdecydowanie niższą skuteczność, aniżeli ten, który proponują laboratoria.

Testy genetyczne na COVID-19 – kiedy warto je wykonać?

Testy genetyczne (molekularne) jako jedyne są polecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ponieważ charakteryzują się największą wiarygodność i czułością. Skuteczność testów sięga 99%. Z ich pomocą możemy ustalić, czy w próbce znajduje się materiał genetyczny SARS-COV-2. W ten sposób możemy wykryć nawet śladowe ilości wirusa. Materiał pobierany jest z nosogardzieli, umieszcza się go w specjalnej wymazówce, a następnie wysyła do laboratorium. Na wynik zazwyczaj czeka się 2 dni.

Test genetyczny zalecany jest zarówno u osób, które cierpią na objawy charakterystyczne dla COVID-19, jak i u tych, które chcą ustalić, czy przechodzą infekcję bezobjawowo. Możemy go również wykonać, gdy mieliśmy kontakt z osobą chorą. Wyniki są najbardziej wiarygodne, gdy robimy test dzień po wystąpieniu dolegliwości lub 7–9 dni po możliwym narażeniu na patogeny.

Test na przeciwciała – na czym polega?

Wspomniane badanie wykonuje się za pomocą metody ilościowej, półilościowej lub jakościowej. Jeśli chcemy ustalić klasę przeciwciał i ich stężenie, wybierzmy pierwszy lub drugi sposób. Metoda jakościowa umożliwia wykrycie przeciwciał SARS-COV-2, ale bez określenia ich klasy. Do wykonania testu potrzebna jest próbka krwi pobierana z żyły. Wysyła się ją do laboratorium, a na wyniki trzeba poczekać około 2 dni. 

Przeciwciała IgM (immunoglobuliny M) wskazują na aktywną infekcję, z kolei przeciwciała igG (immunoglobuliny G) sugerują, że badany przeszedł COVID-19. Z wykonaniem testu warto wstrzymać się 2–3 tygodnie od wystąpienia objawów. Nie ma sensu wykonywać go u osób, które nadal zmagają się z symptomami zakażenia.

Możesz ocenić ten artykuł: