Samodzielne leczenie alkoholizmu może okazać się trudniejsze, niż się wydaje. Sama silna wola bardzo często nie wystarcza, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów i dostępnych środków medycznych i psychologicznych.

Jednym z nim jest Esperal, czyli tzw. wszywka alkoholowa, którego substancją czynną jest disulfiram. Skuteczna medycyna i profesjonalizm lekarzy pomagają w leczeniu choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa zaczęła być popularna w latach 90. i jest stosowana po dziś dzień.

Szukając pomocy w walce z alkoholizmem warto zastanowić się nad zabiegiem wszycia Esperalu. Przed wykonaniem zabiegu lekarz dokładnie bada, przeprowadza wywiad z pacjentem, ustala listę chorób przewlekłych i innych, które znajdują się na liście przeciwwskazań bezwzględnych. Na przykład zabieg można odłożyć do całkowitego wyzdrowienia w przypadku infekcji wirusowych, gorączki, a także oparzeń czy chorób skóry w okolicy planowanego szycia.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy Esperal może zaszkodzić zdrowiu? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest esperal?

Esperal jest najsłynniejszym z leków disulfiramowych. Etanol i związane z nim toksyny zakłócają wytwarzanie przez wątrobę dehydrogenazy alkoholowej, enzymu, który działa jak naturalne antidotum. Kilka mililitrów alkoholu wystarczy do tego, aby organizm przeszedł wszystkie dziewięć kręgów odurzenia alkoholowego. W większości przypadków wymagana jest interwencja lekarska, ze względu na bardzo szybkie tempo ich rozwijania się. Wykorzystując instynkt samozachowawczy, tłumi się głód alkoholowy. Jest to skuteczny straszak.

Metoda medyczna, jaką jest wszywka alkoholowa, opiera się na fizjologicznym działaniu leku na organizm ludzki, przy użyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu. Przy kontakcie Esperalu z etanolem następuje ostra, bolesna reakcja. W celu przeprowadzenia zabiegu pacjent konsultuje się ze specjalistą, a jego główne etapy to:

  • Motywacja. Pacjent, po pierwsze, musi być pewien swojej decyzji i zrozumieć szkodliwość własnego problemu, a następnie przygotować się do długotrwałej abstynencji od napojów alkoholowych. Kolejnym krokiem jest wyrażenie zgody do poddania się leczeniu.
  • Badania. Po podjęciu decyzji o leczeniu przeprowadzane jest kompleksowe badanie, w którym sprawdza się m.in. to czy w organizmie znajduje się alkohol i ustala, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania.
  • Trzeźwość. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent musi być całkowicie trzeźwy i powstrzymać się od picia przez 24 godziny przed.
  • Abstynencja. Okres abstynencji od alkoholu i działanie Esperalu określa się na 8-10 miesięcy. Decyzję podejmuje sam pacjent.

Zabieg

Wszycie tabletek Esperalu to zabieg bezpieczny i bezbolesny, który wymaga sterylności i jest wykonywany przez profesjonalnego lekarza. Umieszczenie Esperalu odbywa się podskórnie, najczęściej w okolice pośladków lub czasami łopatki. Lekarz wykonuje nacięcie i wszywa lek na ok. 6-7 cm. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Na koniec zabiegu lekarz zszywa nacięcie za pomocą szwów rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych. Zwykle całkowite zagojenie się rany zajmuje ok. 10 dni i po tym czasie pacjent wzywany jest na kontrolę oraz zdjęcie szwów. Co więcej, dzięki temu, że tabletki umieszczane są pod powięzią, nie da się ich wyczuć przez skórę, a blizna po nacięciu jest praktycznie niezauważalna.

Jak długo działa wszywka? Zazwyczaj jest to okres około 8-10 miesięcy. Procedura może zostać powtórzona.

Konsekwencje spożywania alkoholu

Połączenie Esperalu z alkoholem przyczynia się do występowania zwielokrotnionych i nasilonych objawów popularnego kaca.

Konsekwencje spożywania alkoholu po dawce Esperalu w pełni odpowiadają natychmiastowym i opóźnionym skutkom zatrucia alkoholem. Najbardziej dotknięty jest ośrodkowy układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy, nerki, wątroba, trzustka. Możliwe są następujące objawy zatrucia:

  • Utrata przytomności;
  • Gwałtowny spadek ciśnienia krwi;
  • Angina, ból w klatce piersiowej;
  • Obrzęk mózgu;
  • Zaburzenia rytmu serca.

Najgroźniejszymi konsekwencjami w przypadku naruszenia wymogów szycia alkoholowego są udar mózgu i zawał mięśnia sercowego, które mogą prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.

Ryzyko

Czy Esperal szkodzi zdrowiu? Związane z nim niebezpieczeństwo dotyczy przede wszystkim skutków nieprzestrzegania zaleceń lekarskich. Głównym zaleceniem zawsze jest utrzymanie pełnej abstynencji i nie spożywanie alkoholu w żadnej postaci. Mowa tu również o takich produktach jak płyn do płukania, ocet czy dodawanie wina do potraw.

Pacjenci, którzy nie rozpoznają powagi swojego stanu, stwarzają zagrożenie wystąpienia niekorzystnych objawów.

Nie istnieje więc jednoznaczna odpowiedź. Jeśli pacjent dostosuje się do zaleceń i pozostanie trzeźwy nie odczuje skutków ubocznych; jeśli zaniedba zalecenia i pozostanie w ciągu alkoholowym lek stanie się niebezpieczny.

Po zastosowaniu leku mogą wystąpić także pewne działania niepożądane, takie, jak nudności, wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, szybsze przemęczanie się czy przemijająca impotencja. Rzadko odnotowywano reakcje psychotyczne, w tym stany depresyjne, paranoiczne, schizofrenię, manię. Zauważono także skórne reakcje alergiczne, zapalenie nerwów obwodowych, uszkodzenie hepatocytów.

Należy skontaktować się z lekarzem w razie ich wystąpienia.

Esperal jako uzupełnienie terapii

Wszywka alkoholowa powinna być jedynie uzupełnieniem psychoterapii, a nie jedynym środkiem leczenia alkoholizmu. Należy pamiętać, że sama wszywka alkoholowa nie wyleczy alkoholizmu. Mimo to jej skuteczność wciąż jest wysoka. Zastosowanie wszywki pozytywnie wpływa na przerwanie alkoholowego ciągu i pozwala podjąć decyzję o dalszej walce z nałogiem. To właśnie wszywka odstrasza i odciąga od alkoholu, który dotychczas był czymś najważniejszym w życiu osoby uzależnionej.

Szukając pomocy w walce z alkoholizmem trzeba skorzystać z usług specjalistów, którzy dysponują skutecznymi narzędziami do wyprowadzenia uzależnionego z nałogu. Placówek oferujących taki zabieg jest naprawdę wiele. Można zapoznać się z ofertami prywatnych klinik, gabinetów zajmujących się leczeniem uzależnień od alkoholu. Alkoholik potrzebujący profesjonalnej opieki może ją otrzymać właśnie w takich miejscach.

Koszt zabiegu wszczepienia Esperalu, który zależy od wielu czynników, można określić dopiero po wstępnym zbadaniu pacjenta, w tym jego aktualnego stanu zdrowia, stopnia uzależnienia oraz osobistej chęci pozbycia się szkodliwego działania alkoholu.

Możesz ocenić ten artykuł: