Trądzik to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych. Dość często ma charakter przewlekły, a podczas leczenia wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji skóry, ale też farmakoterapii. Choć uważa się, że zaburzenia hormonalne to jeden z głównych powodów jej występowania, nie jest to jedyna przyczyna trądziku.

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba dermatologiczna objawiająca się zmianami skórnymi. W większości sytuacji ma charakter przewlekły i w zależności od typu, może pozostawiać po sobie blizny. Choroba jest nie tyle uporczywa dla chorego, ile powodująca nieestetycznie zmiany skórne, które trudno ukryć. Poza tym niektóre wykwity predysponują do rozwoju stanów zapalnych skóry, co w efekcie kończy się antybiotykoterapią i sprzyja powikłaniom. Trądzik dzieli się na ropowiczy, bliznowcowy, grudkowy oraz różowaty, jednak najczęściej spotykaną odmianę stanowi trądzik pospolity, zwany młodzieńczym. 

Trądzik a zaburzenia hormonalne

Etiologia powstawania tej choroby nigdy nie została ustalona. Jest szereg powodów, które warunkują występowanie wykwitów, Za najczęściej diagnozowane uważa się zawirowania hormonalne lub nieprawidłową pielęgnację, lecz nie są to jedyne przyczyny trądziku. Wśród powodów wskazuje się także nieprzewidziane reakcje po zażyciu leków, nadużywanie kolorowych kosmetyków, a nawet powikłania pozawodowe, gdy chory miał styczność z substancjami chemicznymi o działaniu drażniącym. W medycynie istnieje także trądzik niemowlęcy, którego przyczyną jest zła pielęgnacja skóry dziecka. 

Zmiany trądzikowe mogą mieć różne nasilenie, dlatego objawów nie powinno się bagatelizować. Stan ostry występuje wtedy, gdy pacjent ma gorączkę, a jego skóra jest mocno podrażniona i zaczerwieniona. W takich sytuacjach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i rozpocząć zleconą przez niego terapię farmakologiczną.

Leczenie zmian trądzikowych i ich pielęgnacja

Leczenie trądziku jest długotrwałe i wymaga systematyczności. Gdy zmiany są zaawansowane, konieczna bywa antybiotykoterapia lub silne preparaty z izotretynoiną. Cały proces trwa nawet kilka miesięcy. Osobie zmagającej się z trądzikiem przepisuje się też maści, płyny i pudry o działaniu miejscowym. W ich składzie znajdują się zwykle cynk i nadtlenek benzoilu, który ma właściwości przeciwzapalne i mocno ściągające.

Kluczowy element terapii trądziku stanowi pielęgnacja skóry. Nie powinno się do niej stosować klasycznych produktów drogeryjnych, ponieważ mogą mieć one negatywne działanie na podrażnioną skórę. W ich składzie są zwykle parabeny, sztuczne barwniki i komponenty zapachowe, co nie jest polecane do dbałości o skórę trądzikową. Najlepszym wyborem dla chorych są dermokosmetyki, które pozbawione związków drażniących, będą wspomagały terapię farmakologiczną i umożliwią powrót skórze do zdrowia. Formuła dermokosmetyków opiera się na substancjach biologicznie czynnych, a głównym składnikiem preparatów antytrądzikowych są kompleksy cynku. Niwelują one nadmiar sebum i ograniczają powstawanie wykwitów. Ponadto łagodzą stany zapalne skóry.

Możesz ocenić ten artykuł: