Kolonoskopia to badanie jelita grubego przy użyciu giętkiego wziernika zakończonego kamerą. Pozwala wykryć i usunąć polipy gruczolakowate - łagodne zmiany nowotworowe. Takie łagodne polipy występują u 30-40 proc. osób po 50 roku życia.
Nie wszystkie przekształcają się w nowotworowy złośliwe, ale niemal wszystkie guzy złośliwe jelita grubego pochodzą z polipów. Wykonywanie kolonoskopii zmniejsza o 60 proc. ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Wiarygodność wyniku w znacznym stopniu zależy od tego, jak przygotujemy się do badania.
Ile płynów wypić przed badaniem
W dniu poprzedzającym kolonoskopię trzeba wypić płyny oczyszczające jelito grube; zalecana ilość to 3-4 litry płynu (zależy to od masy ciała). Wtedy można oczekiwać, że w jelitach nie będzie zalegającego stolca, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykrycie polipów.
Płyny oczyszczające można zażywać w dwóch etapach – w dniu poprzedzającym badanie i na drugi dzień rano, szczególnie wtedy, gdy kolonoskopia jest planowana po południu. Ważne jest, by zakończyć zażywanie płynów cztery, pięć godzin przez rozpoczęciem badania. Po prawidłowym oczyszczeniu jelito jest czyste i różowe jak błona śluzowa jamy ustnej, co ułatwia badanie.
Warto też przyjmować inne płyny, żeby uniknąć odwodnienia organizmu. To wzmocni nas i poprawi samopoczucie. Płyny warto uzupełniać już przed rozpoczęciem oczyszczania jelit i kontynuować to nawet po zakończeniu. Można ograniczyć się do picia wody, ale lepszy efekt daje przyjmowanie napojów przeznaczonych dla sportowców, zalecanych podczas dużego wysiłki fizycznego.
Czy trzeba odstawić leki
Osoby, które regularnie zażywają aspirynę w profilaktyce schorzeń sercowo-naczyniowych, nie muszą jej odstawiać na 7-10 dni przed badaniem. Jest to zalecane w przypadku zabiegów operacyjnych, gdyż ten lek rozrzedza krew, a to wydłuża krwawienie po operacji. W przypadku kolonoskopii nie ma takiej obawy.
O tym, czy na czas zabiegu można odstawić warfarynę i klopidogrel, decyduje lekarza prowadzący lub ten, który ma wykonać kolonoskopię; najlepiej gdy obydwaj wypowiedzą się w tej sprawie. Decyzja zależy od tego, jak długo i z jakiego powodu leki te są przyjmowane. Na ogół lepiej jest zaryzykować nieco większe krwawienie, niż odstawić lek. Do krwawienia zwykle dochodzi wtedy, gdy musi być usunięty większy polip, ale takie rzadko się zdarzają.
Przed kolonoskopią nie trzeba zażywać antybiotyków w obawie przed przeniknięciem podczas badania bakterii do krwioobiegu. Jest to możliwe, ale ryzyko jest niewielkie, mniejsze niż w przypadku innych procedur medycznych, np. zabiegów stomatologicznych.
Jedynie czasami zaleca się kurację antybiotykami osobom, którym niedawno wszczepiono sztuczne naczynia (tzw. grafty), np. z powodu tętniaka aorty brzusznej; nie jest to jednak konieczne. Nie muszą jej stosować osoby ze sztuczną zastawkę serca czy cierpiące np. na tzw. wypadanie płatka zastawki mitralnej (polegające na ugięciu i przemieszczeniu do lewego przedsionka nadmiernie wiotkiego płatka tej zastawki).
Możliwe powikłania
Kolonoskopia jest bezpieczną metodą badania diagnostycznego. Rzadko się zdarza, by podczas jej wykonywania doszło do perforacji jelita (przerwania ściany jelita).
Jeśli już to nastąpi, to raczej u osób starszych, po 75. roku życia, lub z osłabionymi ścianami jelita na skutek jakiegoś schorzenia lub zażywania niektórych leków. Wtedy może się zdarzyć uszkodzenie ściany jelita zarówno w trakcie wprowadzania endoskopu jak i usuwania polipa lub pobierania wycinka tkanki do badania histopatologicznego.
Komentarze (0)