Określenia katar i zapalenie zatok często są zamiennie stosowane ze względu na podobny przebieg, ale stanowią odrębne jednostki chorobowe. Różnicowanie obu stanów jest ważne pod kątem leczenia. Nieżyt nosa zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, zatoki natomiast wymagają pomocy lekarskiej.

Katar i zapalenie zatok – różnice i podobieństwa

Katar to powszechna nazwa na nieżyt nosa, który oznacza zapalenie błony śluzowej nosa. Stan tego typu powoduje zespół dokuczliwych, ale niegroźnych objawów, jak kichanie, wyciek wydzieliny lub spływanie jej do gardła, niedrożność nosa, uczucie świądu i drapania w nosie, pieczenie spojówek, kaszel, utrata smaku i węchu oraz ogólne osłabienie i podwyższona temperatura. 

Ze względu na czynniki etiologiczne katar może przebiegać w różny sposób. Alergiczny nieżyt nosa wywołany reakcją alergiczną organizmu na toksyczny alergen, jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy sierść, charakteryzuje wodnista wydzielina z nosa, uporczywe kichanie i zaczerwienienie twarzy. Z kolei katar infekcyjny, którego przyczyną są wirusy i bakterie szerzące się drogą kropelkową, powodują produktywny kaszel oraz wyciek rzadkiej wydzieliny, która z czasem mętnieje i zmienia kolor z białej na zielonoszarą. Katar może być także objawem zwiastującym różne choroby albo też występować równocześnie w ich przebiegu. 

Natomiast zapalenie zatok przynosowych oznacza zajęcie przez stan zapalny śluzówki zatok. To przypadłość, w której przebiegu pojawia się ropna, gęsta wydzielina oraz ból głowy w okolicy czoła, oczu i nosa nasilający się podczas schylania. Chcąc szybko złagodzić objawy tego typu, warto sięgnąć doraźnie po Ketonal Active. Jednak przy kolejnych dolegliwościach (niedrożności nosa, gorączce, bólu zębów w górnym łuku zębowym czy uczuciu zatkania uszu i przykrym zapachu z ust) utrzymujących się dłużej niż 4–7 dni, należy skonsultować się z lekarzem, bo często niezbędna jest antybiotykoterapia. 

Do zapalenia zatok przyczyniają się wszelkie stany zaburzające naturalny mechanizm oczyszczania nosa, np. przewlekły i nawracający katar, obrzęk i zatkanie ujścia zatok, np. przez skrzywioną przegrodę nosową lub przerośnięte migdałki, zaburzenia odporności i niektóre choroby.

Leczenie kataru i zapalenia zatok

Mimo różnic w etiologii i przebiegu chorób, oba stany w ostrej fazie można leczyć w podobny sposób. Przede wszystkim należy rozpocząć terapię od regularnego oczyszczania nosa i jego udrażniania, a także irygacji zatok solą fizjologiczną, wodą morską lub innymi wyrobami aptecznymi przeznaczonymi do tego celu. Zabieg tego typu nie tylko uwalnia od zalegającej wydzieliny i uczucia zatkania, ale też zapobiega gromadzeniu się patogenów. Skraca również czas rekonwalescencji. 

Pomocne są inhalacje z pary wodnej z dodatkiem olejków eterycznych, ziół i soli, ciepłe wilgotne kompresy na twarz, a także spokojny i wykonywany z umiarkowanym uciskiem masaż od zewnętrznej części zatok czołowych przez nasadę nosa, aż do skrzydełek i zatok przynosowych. W przebiegu chorób poleca się także spanie i odpoczynek z podniesioną głową, ułatwiające oddychanie i odpływ wydzieliny, nawadnianie organizmu, co sprzyja nawilżeniu śluzówek nosa i zatok, a także poprawę czystości i wilgotności powietrza w domu poprzez zastosowanie filtrów i nawilżaczy.

Możesz ocenić ten artykuł: