Konsultacje medyczne online umożliwiają szybkie i bezproblemowe skorzystanie z pomocy lekarzy. Jeśli czeka Cię właśnie taka rozmowa, musisz się do niej odpowiednio przygotować, by umożliwić specjaliście trafną diagnozę.

Wykorzystaj w pełni swój czas na telekonsultację

Jeśli decydujesz się na konsultację z lekarzem na czacie, w formie wideokonferencji lub za pośrednictwem połączenia telefonicznego, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że lekarz ma nieco utrudnione zdanie, ponieważ nie może zbadać Cię fizycznie. Dlatego bardzo ważne jest to, by być szczerym podczas telerozmowy i nie zatajać niepokojących objawów ani wyników badań związanych z chorobą przewlekłą, o ile na taką cierpisz. Bardzo ważne zatem jest to, co powiesz lekarzowi, a także jaką dokumentacją się z nim podzielisz. Pamiętaj, że godne zaufania centrum medyczne, oferuje możliwość przesłania plików do lekarza i opisanie problemu zanim dojdzie do połączenia telefonicznego czy wideokonferencji. Takie rozwiązanie pozwala lekarzowi sprawniej przeprowadzić całą rozmowę.

O tym nie zapomnij przed nawiązaniem połączenia

Przede wszystkim pamiętaj o tym, by przygotować wszelką dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie podczas konsultacji. Jeśli chcesz omówić konkretne wyniki badań, miej je przy sobie, nie spisuj żadnych danych na kartkę, bo możesz pominąć ważne kwestie. Jeśli chorujesz przewlekle, potrzebna będzie historia Twojej choroby. Jeżeli doszło do hospitalizacji, to przyda się też karta wypisu ze szpitala.

Całkiem możliwe, że nie pamiętasz dokładnych nazw leków, które zażywałeś niedawno lub, które wciąż stosujesz. Koniecznie ustal, jakie są nazwy tych lekarstw i zapisz je w notatniku, którego nie zawieruszysz gdzieś przed samą rozmową. Ponadto zanotuj także wszystkie niepokojące Cię objawy, bo podczas konsultacji możesz zapomnieć o którymś z nich. Przypomnij sobie także, od kiedy masz różne dolegliwości. Koniecznie zapisz też wszystkie pytania, na które chciałabyś poznać odpowiedź. Nie znasz swojego numeru PESEL na pamięć? Zapisz go, żeby nie przeszukiwać później swoich dokumentów w pośpiechu. 

Co jeszcze możesz zrobić, by konsultacja przebiegła jak najlepiej?

Zdarza się, że rozmowa online z lekarzem nie przebiega bez zakłóceń. Mimo że technologie, z których korzysta się podczas takich konsultacji są bardzo zaawansowane, trzeba liczyć się z tym, że mogą nastąpić różne zakłócenia. Warto sprawdzić, czy Internet działa bez zakłóceń, a także, czy bateria telefonu czy laptopa nie wyczerpuje się. Istotne jest też to, w jakim miejscu rozmawiamy z lekarzem. Najlepiej będzie przygotować się do rozmowy w swoim pokoju. Jeśli mieszkasz z rodziną lub masz innych współlokatorów, poinformuj ich o tym, że będziesz prowadzić ważną rozmowę i potrzebujesz ciszy. 

Podczas rozmowy korzystaj ze swoich notatek i miej przy sobie długopis. Notuj ważne informacje, nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko zapamiętasz. W ten sposób unikniesz konieczności ponownego kontaktowania się ze specjalistą. 

Konsultacje online mają wiele zalet, dlatego warto z nich korzystać w różnych sytuacjach, nie tylko w razie nagłych potrzeb. Przygotuj się do wizyty najlepiej jak się da!

Możesz ocenić ten artykuł: