Świadome planowanie rodzicielstwa jest związane z umiejętnością określania dni płodnych. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które są bardzo pomocne przy staraniach o dziecko. Co ważne, różnią się one między sobą skutecznością i techniką, ale warto znać je wszystkie. Sprawdź, jak można rozpoznać dni płodne.

Kalendarzyk dni płodnych – kalkulator online

Dni płodne w jednym cyklu miesięcznym trwają od 5 do 7 dni. Jest to wypadkowa owulacji, która trwa około 24 godziny i czasu, w którym plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety (nawet do tygodnia). Sama owulacja odbywa się 14 dni przed menstruacją. Najprostszym sposobem oszacowania terminu owulacji jest więc kalendarzyk. To metoda, w której pod uwagę bierze się średnią długość cykli menstruacyjnych z kilku miesięcy. Na tej podstawie można oszacować, kiedy wystąpi miesiączka, a następnie odjąć 12, a potem 4 dni, by wyznaczyć okres dni płodnych.

Przykład: Jeśli Twój cykl ma średnio 30 dni, to na początek odejmij 12. Otrzymasz wynik 18. Później od 18 odejmij 4, otrzymasz wynik 14. Owulacja wystąpi najprawdopodobniej między 14 a 18 dniem cyklu menstruacyjnego.

Takie obliczanie może być jednak nieco przytłaczające, dlatego, jeśli chcesz ułatwić sobie sprawę, skorzystaj z kalkulatora dni płodnych. To narzędzie online, w które wystarczy wpisać kilka podstawowych danych, aby oszacowało ono Twoje dni płodne.

Monitoring owulacji w gabinecie ginekologicznym

Jeżeli chcesz mieć jeszcze dokładniejsze badania, zdecyduj się na monitoring owulacji wykonywany przez ginekologa. Polega on na wykonaniu dopochwowego badania USG w określonych dniach, wyznaczanych na podstawie cyklu miesięcznego.

W trakcie jednego cyklu badanie należy przeprowadzić około 3 razy. Lekarz podczas każdej z wizyt obserwuje takie elementy jak wzrost pęcherzyków, grubość endometrium czy jakość śluzu szyjkowego i na tej podstawie określa czas owulacji.

Testy owulacyjne i badania krwi

Oprócz wizyty w gabinecie lekarskim możesz także skorzystać z testów owulacyjnych, które wykrywają wzrost hormonu LH wytwarzanego w przysadce mózgowej. To właśnie on jest odpowiedzialny za stymulację organizmu do owulacji. Należy rozpocząć ich wykonanie około 10 dnia cyklu.

Poza tym możesz skorzystać również z badania progesteronu, który wykonuje się przez analizę próbki krwi. Badanie umożliwia potwierdzenie owulacji w danym cyklu. Wykonuje się je w 21 dniu cyklu (w przypadku cykli 28-dniowych).

Sygnały z ciała kobiety - samoobserwacja

Musimy też wspomnieć o sygnałach, które płyną z ciała kobiety. Organizm daje sporo znaków i warto wiedzieć, jak je odczytać.

Jedną z opcji jest obserwacja śluzu szyjkowego. W czasie dni płodnych śluz jest przejrzysty, śliski, lepki i rozciągliwy. Może przypominać białko jajka. Po owulacji staje się biały i gęsty. Dobrze jest także sprawdzać temperaturę ciała. Po owulacji może ona podskoczyć nawet o 0,2 – 0,6 stopnia Celsjusza.

Możesz ocenić ten artykuł: