Lekarze w Polsce są zobowiązani do tego, aby w miarę swoich możliwości pomagać wszystkim pacjentom tak, aby ich stan zdrowia uległ poprawie. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze są wizyty online, czyli tzw. teleporady u specjalistów. To przede wszystkim wygodna forma konsultacji lekarskiej, która umożliwia zdobycie np. zwolnienia lekarskiego L4 przez internet.

Czujesz się osłabiony albo masz wysoką temperaturę? Obecnie lekarz online to coraz częściej wybierana opcja przez wielu pacjentów. Wyjście z domu w celu odbycia wizyty lekarskiej w stacjonarnej placówce medycznej niestety często tylko pogarsza stan zdrowia. Jeśli chcesz tego uniknąć, koniecznie sprawdź, jak działają teleporady lekarskie online. To nie tylko wygoda, ale i oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Lekarz online - jak to działa w praktyce?

Zasada funkcjonowania porad internetowych od lekarzy jest prosta. Zwolnienie lekarskie online otrzymasz praktycznie zawsze wtedy, kiedy specjalista podczas rozmowy uzna to za stosowne. Wystarczy, że dokładnie opiszesz swój stan zdrowia i wskażesz lekarzowi wszelkie objawy wskazujące na to, iż jesteś chory. Zwolnienie lekarskie przez internet jest tak samo ważne, jak to wystawione w dowolnej placówce medycznej. Obecnie systemy informatyczne pozwalają na przesyłanie informacji o L4 bezpośrednio do pracodawców oraz ZUS przez lekarza wystawiającego dokument. Dzięki temu przepływ informacji jest o wiele lepszy.

Telemedycyna w dzisiejszych czasach prężnie się rozwija wchodząc na zupełnie nowy poziom. Obecnie konsultacje lekarskie nie ograniczają się tylko do rozmowy telefonicznej, ale też zostały rozszerzone o czaty online, wideorozmowy oraz możliwość przesyłania zdjęć i dokumentacji lekarskiej jako załączników. To wszystko sprawia, że zdalna medycyna jest wysoce skuteczna, szczególnie jeśli chodzi o rzetelne wystawianie zwolnień lekarskich przez internet.

Teleporada czy stacjonarna wizyta u lekarza - gdzie łatwiej dostać zwolnienie lekarskie?

Nie ma ogólnej zasady, która mówi o tym, że zwolnienie lekarskie łatwiej zdobyć w wyniku teleporady. Specjalista zajmujący się danym pacjentem zawsze jest zobowiązany do przeprowadzenia kompleksowego wywiadu z potencjalnie chorą osobą. Dopiero po potwierdzeniu objawów lekarz może wystawić L4 przez internet lub podczas wizyty w placówce. Pamiętaj, że to wyłącznie lekarz decyduje o tym, czy przysługuje Ci prawo do zwolnienia lekarskiego. Nawet zwolnienia zdobyte w wyniku teleporady internetowej podlegają pełnej kontroli ze strony ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma pełne prawo do tego, aby skontrolować rzeczywisty stan osoby przebywającej na L4. W razie w wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości instytucja może cofnąć przyznane zwolnienie. Zapamiętaj też, że lekarze nie mają żadnych ograniczeń w kwestii wystawiania e-zwolnień lekarskich. Oznacza to, że to wyłącznie specjalista decyduje o tym, czy przyzna Ci zwolnienie na przedstawione mu objawy choroby.

Możesz ocenić ten artykuł: