To, co jemy i pijemy, może w istotny sposób wpływać na wchłanianie, metabolizm i wydalanie leków – podkreślają specjaliści. Dlatego leki należy zażywać co najmniej godzinę przed posiłkiem oraz nie wcześniej niż dwie godziny po posiłku. Najlepiej popijać je zwykłą, przegotowaną wodą.

Eksperci zaznaczają, że żywność i leki zawierają składniki mogące się nawzajem wykluczać lub uzupełniać.

– Efektem tych interakcji może być zmniejszenie lub brak działania terapeutycznego bądź nasilenie objawów niebezpiecznych dla zdrowia – zwraca uwagę śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji aptecznej dr Lucyna Bułaś ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dodaje, że trzeba czytać ulotki dołączone do leku, a wątpliwości wyjaśnić z farmaceutą lub lekarzem.

Zwykła woda najlepsza

Generalnie leki należy popijać zwykłą, przegotowaną wodą. Mineralna nie jest zalecana, ponieważ może być wzbogacona w mikroelementy, tworzące niekorzystne połączenia z lekami. Zastąpienie wody herbatą, kawą czy sokami z owoców cytrusowych, może zaburzyć wchłanianie i metabolizm leków.

– Podczas przyjmowania leków najlepiej zrezygnować z soku grejpfrutowego, który może doprowadzić nawet do 10-krotnego wzrostu ich stężenia we krwi. Dotyczy to m. in. benzodwuazepin stosowanych np. w leczeniu bezsenności – podkreśla dr Bułaś.

Osoby zażywające preparaty żelaza nie powinny pić kawy i herbaty przed, w trakcie i po ich zażyciu. Żelazo wiąże się z niektórymi garbnikami, co np. przy niedokrwistości może wydłużyć leczenie.

Są też leki, np. niektóre preparaty zawierające wapno czy cyklosporynę, które powinny być popijane mlekiem.

Czego unikać podczas antybiotykoterapii

Podczas przyjmowania antybiotyków tetracyklinowych niezalecane jest mleko oraz żywność zawierająca jony wapnia, magnezu i żelaza obniżające aktywność leków.

Podczas antybiotykoterapii nie należy łykać witamin i minerałów w tabletkach. - Odżywiamy nimi też bakterie, które chcemy wyeliminować. Witaminy są wskazane w okresie rekonwalescencji, ale radziłabym szukać ich w naturalnych produktach – zaznacza dr Bułaś.

Warto natomiast pić jogurty i kefiry, które sprzyjają rozwojowi niszczonej przez antybiotyki przyjaznej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Należy jednak zachować odpowiedni odstęp czasu.

Uwaga na sery i dania z grilla

Pacjenci zażywający leki przeciwko astmie oskrzelowej nie powinni ich przyjmować z grillowanym lub smażonym mięsem. Związki powstałe podczas grillowania i smażenia przyspieszają metabolizm leku, obniżając jego poziom we krwi.

Sery, zwłaszcza dojrzewające, są niewskazane przy niektórych lekach antydepresyjnych hamujących rozkład amin katecholowych. Sery, grzyby, niektóre wina, dojrzałe banany spożywane wraz z tymi lekami mogą spowodować np. gwałtowny wzrost ciśnienia krwi z uczuciem kołatania serca.

Spożywanie dużej ilości zielonych warzyw zawierających witaminę K – np. brokuły, sałata, szpinak - łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi może z kolei osłabić lub znieść ich działanie.

Do niebezpiecznych reakcji może też dochodzić w przypadku równoczesnego spożywania pokarmów zawierających dużo błonnika z lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności krążeniowej, zaburzeniu rytmu serca i stanów depresyjnych.

– Taka dieta powoduje adsorpcję leków, tym samym zmniejsza ich stężenia we krwi, co może prowadzić do zaostrzenia stanu chorobowego – wyjaśnia farmaceutka.

Możesz ocenić ten artykuł: