Od bardzo dawna dużo mówi się o pozytywnym wpływie karmienia piersią na rozwój dziecka. Jednakże jak należy postąpić, w sytuacji wystąpienia u matki karmiącej choroby – musi przyjąć środki farmakologiczne, czy zrezygnować z podjęcia leczenia? Czym powinna się kierować kobieta karmiąca, chcącą przyjąć lek?

Znajdź placówki:
Poradnia nefrologiczna na NFZ

Jakie substancje zawiera mleko matki?

Naturalny pokarm kobiety karmiącej zawiera wiele różnych substancji, które wspierają rozwój malucha. Występują w nim na przykład białe krwinki wzmacniające odporność, białka wpływające na wzrost pociechy oraz ochraniające jego komórki nerwowe w mózgu. Znajdują się także cukry (oligosacharydy), które dostarczają "dobre" bakterie, a przy okazji pełnią funkcję probiotyków.

Dzięki enzymom wzmacniany jest układ trawienny malucha, a witaminy wspierają budowę kości i zębów oraz oddziałują na pracę organów. Dodatkowo, mleko matki zawiera przeciwciała zapewniające ochronę przed infekcjami oraz kwasy tłuszczowe o długim łańcuchu kształtujące układ nerwowy i wpływające na funkcjonowanie oczu i mózgu.

Wpływ środków farmakologicznych na organizm dziecka

Niektóre lekarstwa, czy raczej ich substancje przyjmowane przez matkę karmiącą mogą mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój dziecka, np. przez powstanie zaburzeń zachowania, wad rozwojowych, chorób, czy innych schorzeń. O tym, czy dana substancja przeniknie z organizmu kobiety do jej mleka, a w konsekwencji do dziecka decyduje kilka czynników. Można tutaj wymienić przede wszystkim stężenie w osoczu matki, zdolność do metabolizowania leku, ogólny jej stan zdrowia (np. funkcjonowanie nerek i wątroby), czy stopień wiązania składników leku z białkami osocza. Istotny okazuje się także czas, jaki występuje od momentu przyjęcia lekarstwa do czasu karmienia.

Czy kobieta karmiąca w sposób naturalny może przyjmować leki?

Najwłaściwsza odpowiedź brzmi: to zależy. Istnieje szereg substancji leczniczych, które kobieta może przyjmować oraz wiele, których musi unikać. Aby móc sklasyfikować poszczególne środki powstała między innymi klasyfikacja "Kategorie ryzyka laktacyjnego według prof. Hale’a". Przypisuje ona leki do 5 kategorii, w zależności od ich bezpieczeństwa: L1 – środki najbezpieczniejsze, L2 – bezpieczne, L3 – prawdopodobnie bezpieczne, L4 – potencjalnie szkodliwe, L5 – szkodliwe. Jednakże kobieta karmiąca piersią przy chęci zażycia leków powinna przede wszystkim skonsultować się z lekarzem – to najwłaściwsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

Kilka zasad przyjmowania środków farmakologicznych w trakcie karmienia naturalnego

Na początku warto podkreślić, że nie wszystkie leki mają negatywny wpływ na rozwój pociechy. Jednakże, w przypadku wystąpienia niedużych dolegliwości warto, aby matka karmiąca spróbowała złagodzić np. ból naturalnymi sposobami – relaksacją, spacerem czy odpoczynkiem. W przypadku konieczności zastosowania leków powinna przeczytać zawartą w nim ulotkę, a przede wszystkim skontaktować się z lekarzem – jego odpowiednia wiedza wskaże właściwe leki. Ponadto, powinna pamiętać o dostosowaniu przyjmowanych środków do rytmu karmienia.

Możesz ocenić ten artykuł: