Modelowanie sylwetki jest dziś możliwe na wiele różnych sposobów. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Należy do nich m.in. liposukcja, która umożliwia pozbycie się tkanki tłuszczowej w sposób inwazyjny, oraz endermologia – zabieg wspomagający odchudzanie, odprowadzanie limfy czy poprawę jędrności skóry. Czy można wykonywać endermologię po liposukcji? Sprawdź i zadbaj o swoją sylwetkę w najlepszy możliwy sposób.

Czym jest liposukcja?

Liposukcja to inwazyjny zabieg należący do obszaru działań chirurgii estetycznej, którego celem jest odchudzenie ciała poprzez usunięcie określonej ilości tkanki tłuszczowej z obszaru zabiegowego. Najczęściej wykonywana jest liposukcja brzucha, choć ta czynność może być przeprowadzona również w obszarze ud, pleców, bioder, pośladków i tych miejsc, które pacjent chciałby wyrzeźbić oraz wyszczuplić.

Liposukcja tradycyjna to mechaniczne usunięcie tłuszczu za pomocą specjalnej kaniuli, wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Taka opcja pozwala pozbyć się jednocześnie znacznych ilości tkanki tłuszczowej. Jednak to metoda najbardziej inwazyjna, po której musi nastąpić okres restrykcyjnej rekonwalescencji. Wskutek dużego zmniejszenia obwodów ciała (np. brzucha), skóra może stać się wiotka, przez co warto podjąć różne działania mające na celu poprawę tego stanu.

Możliwe jest także wykonanie mniej inwazyjnej liposukcji laserowej, dającej równie korzystne rezultaty. Po tego typu zabiegu jednak zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów ujędrniających i poprawiających elastyczność skóry. Liposukcję laserową można wykonać w Bieńkowscy Clinic z oddziałami w Częstochowie i Bydgoszczy. Jednocześnie istnieje też opcja pozbycia się niewielkich nadmiarów tłuszczu za pomocą lipolizy iniekcyjnej, po której również zalecane są czynności ujędrniające.

Co to jest endermologia i jakie daje efekty?

Endermologia (określana niekiedy jako lipomasaż) to rodzaj masażu podciśnieniowego o wielokierunkowym działaniu. Wśród licznych zalet zabiegu można wymienić wspomaganie odchudzania poprzez rozbijanie tkanki tłuszczowej, poprawę krążenia i wzrost jędrności skóry. To także redukcja obrzęków i cellulitu, co jest niezwykle istotne w modelowaniu sylwetki.

Zaleca się, aby endermologię, która jest wykonywana na obszarze całego ciała, przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu. Istotna jest też ilość zabiegów. Pozytywne rezultaty większość pacjentów dostrzega, decydując się na serię złożoną z minimum 6 do 12 zabiegów.

Endermologia przed liposukcją i po niej – czy to dobry pomysł?

Dzięki możliwości rozbijania tłuszczu za pomocą masażu próżniowego endermologia jest jednym z zabiegów zalecanych przez lekarzy do wykonania przed przeprowadzeniem liposukcji. Dogłębne przygotowanie obszaru zabiegowego poprzez ten specjalistyczny masaż ułatwia czynności związane z liposukcją i usunięciem tkanki tłuszczowej.

Jednocześnie endermologia to zabieg, który jest polecany pacjentom również po liposukcji. Na tym etapie modelowania sylwetki szczególnie ważna jest poprawa ukrwienia oraz zredukowanie wiotkości skóry i obrzęków po zabiegu, co umożliwia właśnie endermologia.

Ponadto po wykonaniu liposukcji na powierzchni skóry mogą pojawić się nierówności. Jest to związane z usunięciem tkanki tłuszczowej, co w niektórych obszarach mogło mieć większe nasilenie. Wyrównanie powierzchni skóry jest możliwe właśnie poprzez zastosowanie regularnych zabiegów endermologicznych.

Kiedy wykonać pierwszą endermologię po liposukcji?

Kiedy zacząć endermologię po liposukcji, określa lekarz. Z reguły jest to moment, w którym pacjent nie odczuwa już pozabiegowych dolegliwości bólowych związanych z ingerencją. Natężenie działania specjalnych rolek ssących można jednak dobrać do indywidualnych odczuć i progu bólu pacjenta.

Dzięki serii endermologii wykonanej po liposukcji możliwe jest znaczne skrócenie okresu rekonwalescencji i spotęgowanie efektów modelujących. Należy jednak pamiętać, aby zarówno liposukcję, jak i endermologię powierzyć specjalistom z renomowanych placówek, co zapewni bezpieczeństwo oraz możliwie najlepsze rezultaty pozabiegowe.   

Możesz ocenić ten artykuł: