Spośród najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków w przyrodzie, wyróżnia się magnez. Zajmuje on czwarte miejsce w organizmie ludzkim pod względem ilościowym. Wymienia się go także jako drugi – po potasie – kation wewnątrzkomórkowy. Uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, które związane są z przemianami lipidów, białek, kwasów nukleinowych, a także węglowodanów. Magnez ponadto odgrywa rolę w transporcie elektrolitów przez błony komórkowe.

Tak liczna jego obecność w organizmie ludzkim sprawia, że powstające niedobory zagrażają zdrowiu, w szczególności u kobiet będących w ciąży oraz dzieci – dwóch grup wykazujących większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dlaczego jego podaż na odpowiednim poziomie jest tak ważna?

Zapotrzebowanie na magnez

Magnez to pierwiastek, który został odkryty w 1808 roku. W organizmie ludzkim rozmieszczony jest niemalże w całym organizmie. Największe jego ilości występują w kościach, dokładnie 60%, 20% przypada na mięśnie szkieletowe, 19% na inne tkanki miękkie, a pozostała ilość to magnez zewnątrzkomórkowy.

Dobowe zapotrzebowanie na magnez zależy od wieku, płci oraz stanu danej osoby. Dorosły człowiek przeciętnie potrzebuje 300-400 mg magnezu na dobę. Większe ilości tego pierwiastka są potrzebne dzieciom będącym w okresie intensywnego wzrostu, kobietom w ciąży i w okresie laktacji, a także osobom, które wyczynowo uprawiają sport, zmagają się z przewlekłym stresem lub wysiłkiem fizycznym.

magnez pierwiastek

Magnez należy do jednego z głównych czynników, które uczestniczą w regulacji cyklu komórkowego. To z tego względu niedobór magnezu u dzieci, jak i u kobiet w ciąży, jest stanem niepożądanym. Pierwiastek ten wpływa również na układ krążenia, szczególnie układ bodźco-przewodzący serca. Odpowiada za regulację ciśnienia krwi, a ponadto – wedle niektórych obserwacji – może zapobiegać powstawaniu zmian miażdżycowym w naczyniach krwionośnych. Ma niebagatelny wpływ na układ nerwowy.

U najmłodszych obecność magnezu w organizmie wiąże się z jego uczestnictwem w reakcjach biochemicznych, które polegają na spalaniu cukrów i tłuszczów, a następnie przekształcaniu ich w energię. Niedobór magnezu u dzieci może zatem spowodować spore problemy w prawidłowym rozwoju. Zbyt małe ilości tego pierwiastka rodzą duże ryzyko dostawania się do młodego organizmu zanieczyszczeń i toksycznych substancji, które pochodzą ze środowiska. To zagrożenie dla układu nerwowego oraz ryzyko rozwoju zmian nowotworowych.

Magnez w ciąży

Dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu, wymagana jest obecność kilku składników. Są to: kwas foliowy, witaminy D3, A i D, DHA, jod, żelazo oraz właśnie magnez. Należą one do podstawowych składników odżywczych. Zapewnienie ich właściwej podaży, zmniejsza ryzyko rozwoju wad wrodzonych. Ogranicza ponadto zagrożenie wystąpienia patologii w ciąży, jak i rozwoju schorzeń przewlekłych, które mogą pojawić się już w wieku dorosłym.

Jakie role spełnia magnez B6 w ciąży? Ma znaczenie dla syntezy i aktywności wielu enzymów. Jest jednym ze składników uczestniczących w stabilizacji materiału genetycznego. Ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu, głównie jego kości, ponieważ uodparnia je na złamania i przyspiesza proces kostnienia. Magnez w ciąży przyjmowany regularnie, w postaci suplementacji, gdy nie sposób dostarczyć go w odpowiedniej ilości z pożywieniem, pozwala zapobiegać skurczom i wspomagać pracę układu nerwowego u kobiet. Spełnia funkcje ochronne dla naczyń krwionośnych, pozwala utrzymać właściwe ciśnienie tętnicze krwi oraz wywiera pozytywny wpływ na krzepliwość krwi.

Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w ciąży i w okresie laktacji, wynika ze zmian hormonalnych, które prowadzą do wydalania tego pierwiastka wraz z moczem. Ponadto zwiększona podaż jest podyktowana potrzebami rozwijającego się płodu.

magnez w ciąży

Niedobór magnezu w ciąży – czym się objawia?

Niedobór magnezu w ciąży jest groźny zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Niestety może prowadzić do przedwczesnego porodu, co rodzi duże ryzyko wcześniactwa i związanych z nim powikłań. Jest to związane z wzrostem przepuszczalności błon komórkowych, dając efekt w postaci zwiększenia stężenia sodu i wapnia, na rzecz zmniejszenia zawartości potasu wewnątrz komórki. Nieprawidłowe przewodnictwo nerwowe doprowadza do zwiększonej kurczliwości włókien mięśni poprzecznie prążkowanych i gładkich. Skurcze mięśniówki przyczyniają się z kolei do podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Zwiększa się ryzyko wystąpienia rzucawki. Kobieta w ciąży może odczuwać zmęczenie, osłabienie, zaburzenia koncentracji i bóle głowy. Mogą również pojawiać się zaburzenia rytmu serca i problemy z zasypianiem, prowadzące do bezsenności.

Magnez B6 w ciąży – dlaczego ta postać?

Zaleca się magnez B6 w ciąży, ze względu na wzbogacenie witaminą B6, która ma wpływ na lepszą biodostępność preparatów zawierających chelat magnezowy. Można liczyć na wchłanianie tego typu suplementu w jelicie cienkim, bez ryzyka podrażnień, ponieważ związek chelatowy składający się z dwóch cząsteczek najmniejszego aminokwasu glicyny, zapewnia odporność na pH treści żołądka, jak i nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi minerałami.

Obecność witaminy b6 w suplemencie magnezowym, jest również pożądana ze względu na lepsze przyswajanie kwasu foliowego, łagodzenie występujących nudności oraz wsparcie produkcji czerwonych krwinek.

Zapotrzebowanie suplementacyjne kobiet w ciąży to kwestie indywidualne, stąd po wskazówki najlepiej udać się do swojego lekarz. Co najważniejsze jednak, należy pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu na magnez w ciąży nie tylko ze względu na matkę, ale i jej dziecko.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://parenting.pl/magnez-straznik-organizmu-dziecka
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/706,znaczenie-magnezu-w-praktyce-lekarskiej-czesc-i-przyczyny-i-objawy-zaburzen-gosp.html
  • https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/07/Farmacja_4_08.pdf
  • http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,24551641,magnez-w-ciazy-co-warto-o-nim-wiedziec.html
  • Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży Supplementation of vitamins and minerals during pregnancy Magdalena Makowska-Donajska, Lidia Hirnle I Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  • Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania preparatu Chela-Mag B6® Mama w położnictwie i ginekologii
Możesz ocenić ten artykuł: