Zamiast pięknej, brązowej opalenizny, zaczerwienienie, ból i pieczenie, a nawet pęcherze. To efekt zbyt długiego przebywania na słońcu. Regeneracja skóry trwa przynajmniej kilka dni i jest bardzo nieprzyjemna, zwłaszcza gdy do oparzenia dojdzie w pierwszym dniu długo wyczekiwanego urlopu... Sprawdź, jak chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych i co zrobić, gdy dojdzie do oparzenia!

Jak powstaje oparzenie słoneczne?

Za powstawanie oparzeń słonecznych odpowiedzialne jest promieniowanie UVB, które pod naszą szerokością geograficzną jest najsilniejsze latem między godziną 10:00 a 15:00. Specjaliści radzą, aby w tym czasie unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeżeli musimy wyjść z domu, należy stosować kremy z odpowiednio wysokim filtrem SPF, pamiętać o nawodnieniu, regularnym spożywaniu posiłków i ochronie głowy oraz karku przed działaniem promieni słonecznych. Promieniowanie UVB może nie tylko uszkodzić naskórek, ale przy długotrwałej ekspozycji na słońce dotrzeć nawet do skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. Mówimy wówczas o oparzeniach słonecznych II i III stopnia, które wymagają konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że oparzenie słoneczne może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia udaru. Korzystajmy ze słońca i pięknej pogody, ale z głową!

Jak chronić skórę przed oparzeniem?

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed oparzeniem słonecznym jest zakrywanie części ciała narażonych na działanie promieni słonecznych (jeśli jest to możliwe) oraz stosowanie kremów z filtrem. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnym stopniu ochrony: od 2 do 50 SPF przeznaczonych dla osób o różnych potrzebach. Wyższego stopnia ochrony będą potrzebowały dzieci oraz osoby dorosłe posiadające skórę wrażliwą i/lub jasną karnację. Należy pamiętać o regularnej aplikacji preparatu (średnio co 2-3 godziny) i zawsze po wyjściu z wody i wytarciu ciała ręcznikiem. Pamiętaj, że dziecięca skóra jest dużo cieńsza i oparzenia u maluchów powstają dużo szybciej niż u osób dorosłych. Dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę m.in. krem z wysokim filtrem SPF (który warto nałożyć także pod ubranko). Jeśli niemowlę nie potrafi jeszcze poruszać się samodzielnie, staraj się chronić malucha przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jak zadbać o skórę po oparzeniu słonecznym?

Nie udało Ci się uchronić przed oparzeniem i zastanawiasz się, jak pomóc skórze się zregenerować? Przede wszystkim: unikaj wystawiania oparzonych miejsc na ponowne działanie promieni słonecznych, aż do momentu zagojenia. Możesz schłodzić skórę za pomocą ręczników nasączonych letnią wodą (uważaj jednak, aby nie była zbyt zimna). Jeżeli oparzeniu nie towarzyszą inne dolegliwości, możesz zastosować dostępne bez recepty preparaty zawierające substancje o działaniu regenerującym, łagodzącym, chłodzącym i nawilżającym. Wśród nich znajdują się m.in. aloes, pantenol, witamina A, E, lanolina i alantoina. Produkty na oparzenia słoneczne są dostępne w postaci kremów, pianek, sprayów, żeli i maści. Wybierz produkt, który jest łatwy w aplikacji. Jeśli nie masz pod ręką żadnego preparatu aptecznego, możesz wykorzystać jeden z domowych sposobów na oparzenia, czyli zastosować okład z jogurtu, maślanki lub kefiru.

Możesz ocenić ten artykuł: