Jeszcze nie tak dawno głównie wygoda, teraz wręcz konieczność. Teleporady były usługą dostępną już od dłuższego czasu, ale nie były tak popularne, jak w dobie pandemii. Kiedy warto i w czym pomoże nam lekarz online?

Bez względu na to, czy wcześniej korzystaliśmy z medycznego wsparcia online, czy też nie, obecnie troszkę zmusiła nas do tego sytuacja. Część osób w dalszym ciągu podchodzi do tego sceptycznie, inni z kolei chwalą sobie tego typu rozwiązania. Przyjrzyjmy się zatem temu, kto może skorzystać z tego rodzaju usług i jakie są tego zalety.

Co uzyskamy podczas porady lekarskiej przez internet?

Podstawowa różnica między wizytą w gabinecie a teleporadą polega na tym, że zamiast stawić się osobiście w przychodni, z lekarzem kontaktujemy się internetowo lub telefonicznie. Powodem, dla którego niektórzy podchodzą sceptycznie, jest wątpliwość, czy lekarz prawidłowo zdiagnozuje schorzenie. Można się dobrze przygotować poprzez spisanie wszystkich objawów, zażywanych leków, zmierzenie temperatury, czy ciśnienia. To z pewnością da lekarzowi jaśniejszy obraz. Jednak sama konsultacja to nie wszystko. Lekarz online może wystawić nam zwolnienie lekarskie, czy receptę, którą zrealizujemy w każdej aptece. Chorzy zmagającymi się z chorobami przewlekłymi, jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, rzadko mają zmieniane leki. Zatem poprzez kontakt online mogą szybko załatwić przedłużenie recepty.

Pomoc online nie zawsze możliwa

Równocześnie musimy sobie zdawać sprawę z tego, że chociaż jest to dobre rozwiązanie, to nie dla każdego. Przy poważnym stanie zdrowia, wtedy kiedy kobieta chce rozpocząć stosowanie antykoncepcję hormonalną, kiedy problemem jest ząb, czy podejrzenie skręcenia lub złamania kostki, nie ma wyjścia – konieczna jest tradycyjna wizyta. Lekarz online pomoże przy umiarkowanych problemach zdrowotnych i kiedy stan zdrowia jest stabilny.

Zalety porad lekarskich przez internet

Wiemy już, w jakich przypadkach można wziąć pod uwagę konsultację online, ale to rodzi kolejne pytanie – czy w ogóle warto? Przede wszystkim dzięki temu oszczędzamy mnóstwo czasu. Na dojazdach, na kolejkach do rejestracji i w poczekalni. Mało tego, skoro nie siedzimy w poczekalni, to nasz kontakt z chorobotwórczymi mikrobami jest ograniczony, więc nie ma ryzyka, że wrócimy do domu z kolejną infekcją. A o tego typu sytuacje nie trudno zwłaszcza w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. Idąc dalej tym tropem, w mniejszych miejscowościach liczba osób, jakie dziennie przyjmuje lekarz, jest ograniczona, a tym samym nie zawsze idąc do przychodni, jest gwarancja przyjęcia. Z wizytami online tego problemu nie ma, a kontakt z lekarzem jest bardzo szybki.

Poza tym jest to duża wygoda i komfort, a do samej konsultacji możemy się łatwo przygotować. W gabinecie lekarskim często zapominamy o tym, by pokazać jakieś wyniki, powiedzieć o czymś, co nas niepokoiło. Do konsultacji online przygotujemy się wcześniej, a przez to dokładniej i potrzebne dane mamy w zasięgu ręki.

Artykuł powstał we współpracy z https://onlinerecepta.pl.