Delikatna skóra dziecka wymaga nadzwyczajnej ochrony. Dlatego już teraz zaplanuj sposoby dbania o bezpieczeństwo bawiącej się pociechy podczas pięknej słonecznej pogody. Nie musisz czekać do lata, by poszerzyć swoją wiedzę!

Dlaczego dzieci potrzebują ochrony przed słońcem?

To oczywiście prawda, że słońce ma dobroczynny wpływ na ciało ludzkie. Dzięki niemu, chociażby dochodzi do syntezy witaminy D, której w zimowe dni nieraz nam brakuje. Trudno jest jednak zachować odpowiedni balans pomiędzy zabawą dziecka na świeżym powietrzu a nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Zwłaszcza typ UVB jest niebezpieczny dla delikatnej skóry dziecka. Odpowiada za pojawienie się opalenizny, ale również poparzeń skóry, rumienia, a także nowotworów. Dlatego to takie ważne, by chronić dziecko przed słońcem zwłaszcza latem.

Czym chronić skórę dziecka w słoneczne dni?

Na szczęście masz sporo możliwości, by w pełni zadbać o komfort Twojej pociechy i jego zdrowie. Obowiązkowe okazują się fizyczne bariery w postaci kapeluszy czy czapeczek z daszkiem. Pamiętaj również o koszulce, która osłoniłaby ramionka, które są wyjątkowo wrażliwe na szybkie opalenie. Kolejnym podstawowym wyborem są kremy z filtrami SPF, które należy odpowiednio aplikować na skórę. Kluczem do ich odpowiedniego stosowania jest właściwy rodzaj preparatu, stopień blokady i powtarzalność. Przeczytaj o tym więcej!

Rodzaje kremów ochronnych dla dzieci i ich działanie

Podstawowy podział kremów z filtrem SPF to preparaty:

  • chemiczne;
  • mineralne.

Produkty chemiczne charakteryzują się obecnością składników powodujących pochłanianie szkodliwego promieniowania. Ich reakcja może być odczuwalna dla dziecka ze względu na to, że fotony promieniowania UVA i UVB są zamieniane na ciepło. Produkty tego typu są powszechnie uważane za bardzo skuteczne, utrzymują się na skórze przez dłuższy czas i nie pozostawiają na niej plam. Ze względu na sposób działania mogą być nieodpowiednie dla dzieci w wieku do 2 lat. Dodatkowo niektóre z nich wpływają na alergiczne reakcje np. Octocrylene.

Po drugiej stronie są preparaty przeciwsłoneczne dla dzieci na bazie składników mineralnych. Ich działanie jest powierzchniowe (odbijają promieniowanie, nie pozwalając mu na wnikanie w skórę) i nie wpływa na wydzielanie dodatkowego ciepła. Poza tym są bardzo bezpieczne nawet dla małych dzieci. W ich skład wchodzą zwykle tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Substancje te nie wywołują również niepożądanych reakcji alergicznych na skórze, mogą jednak pozostawiać po sobie pewne ślady w postaci niegroźnych przebarwień. Trzeba je również nieco częściej aplikować.

Jak prawidłowo aplikować krem z filtrem?

Jest kilka zasad, które należy uwzględniać podczas nakładania preparatu przeciwsłonecznego dla dziecka. Przede wszystkim chodzi o:

  • nanoszenie kremu na ok. 20–30 minut przed ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne;
  • równomierne rozsmarowywanie kremu na skórze dziecka;
  • powtarzanie aplikacji co dwie godziny lub częściej w przypadku kąpieli, lub spocenia się.

Dziecko, które bawi się w najlepsze, nie pamięta o ryzyku. Dlatego jako odpowiedzialny rodzic zadbaj o jego bezpieczeństwa w słoneczne dni!

Możesz ocenić ten artykuł: