Jelito grube człowieka jest zasiedlone przez miliardy bakterii probiotycznych. To drobnoustroje, które pełnią w organizmie bardzo ważną funkcję. Jakie są objawy ich niedoboru i co robić, gdy zaczynasz odczuwać dolegliwości z tym związane? Podpowiadamy!
Do czego potrzebne są probiotyki?
Zadaniem drobnoustrojów zasiedlających przewód pokarmowy jest przede wszystkim wsparcie w trawieniu. A konkretnie – w rozkładaniu niestrawionych resztek pokarmowych. Sprzyja to łatwiejszemu wypróżnianiu, a także powstawaniu korzystnych dla zdrowia metabolitów probiotycznych, takich jak krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Dzięki tym właściwościom, probiotyki utrzymują układ pokarmowy w dobrej kondycji, a także wpływają korzystnie na stan układu immunologicznego.
Kiedy stan mikroflory bakteryjnej się zmniejsza?
Bakterie w przewodzie pokarmowym powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu i rozmnażania – inaczej ich populacja będzie się stopniowo zmniejszać. Czynnikami, które wpływają negatywnie na stan mikroflory jelitowej jest przede wszystkim antybiotykoterapia. Niekorzystnie wpływa na drobnoustroje również niedożywienie, głodówki czy spożywanie wysokoprzetworzonej, mało wartościowej pod względem odżywczym żywności. Zobacz, kiedy warto sięgnąć po probiotyki wysokiej jakości, takie jak te dostępne na https://pl.labone.store/kategoria/probiotyki. Mają one różne postaci, więc z łatwością możesz dopasować takie, które będą dla Ciebie najwygodniejsze do przyjmowania, a przy tym zapewnią Ci odpowiednią podaż starannie wyselekcjonowanych szczepów.
Kiedy warto stosować probiotyki?
Probiotykoterapia jest wskazana przede wszystkim w trakcie leczenia antybiotykami. To silne leki, których zadaniem jest leczenie chorób bakteryjnych, które jednak działają unicestwiająco na wszelkie bakterie w ustroju. Należy stosować probiotyki w trakcie, jak i po leczeniu, aby uzyskać jak najlepszy efekt i odbudować mikroflorę jelit po przebytej chorobie. W przypadku dzieci ważne jest, aby wybierać probiotyk dla dzieci o akceptowalnej dla nich formie i w odpowiednim składzie. Jest on starannie opracowany pod kątem potrzeb najmłodszych i dostarcza im składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jakie są zasady stosowania probiotyków?
Probiotyki są bezpiecznymi do stosowania suplementami, jednak należy je stosować z rozwagą, przede wszystkim po to, aby uniknąć nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej. Dlatego też warto stosować probiotykoterapię celowaną – czyli wybrać produkty ze szczepami, których w organizmie brakuje, i to zawierające ich odpowiednią ilość w dawce. Aby sprawdzić faktyczne zapotrzebowanie swojego organizmu, warto przeprowadzić badania laboratoryjne składu mikrobioty. Istotne jest również, aby nie przekraczać zalecanych przez producenta dawek, oraz nie stosować preparatu dłużej niż 3 miesiące. Po tym czasie należy sobie zrobić przerwę trwającą około 1 miesiąca. Probiotyki warto stosować co jakiś czas z uwagi na to, że ich ilość uszczupla się w ciągu życia człowieka na przykład na skutek chorób czy nadmiernego spożycia alkoholu.
Komentarze (0)