Producenci soczewek robią wiele, by ich produkty zapewniały komfortowe widzenie i bezpieczeństwo użytkowania. Jednak to przede wszystkim użytkownicy, przestrzegając zasad higieny i użytkowania soczewek, odpowiadają za zdrowie swoich oczu.

Nigdy nie pożyczaj soczewek innym! Nie śpij w nich! - to tylko niektóre zasady użytkowania soczewek. Jeśli się na nie zdecydujesz, musisz też nauczyć się o nie dbać.

Zanim włożysz soczewki...

Soczewki kontaktowe może nosić prawie każdy. Rodzaj wady wzroku nie stanowi przeciwwskazania, ale - jak podkreśla dr Alicja Barwicka, okulistka z CM Damiana - są sytuacje, gdy soczewka może powodować dyskomfort, np. przy znacznym zakresie astygmatyzmu.

Istnieją też pewne schorzenia, kiedy nie można (przynajmniej okresowo) korzystać z soczewek korekcyjnych. Są też schorzenia przedniego odcinka gałki ocznej, w których stosowanie soczewki terapeutycznej (a nie korekcyjnej) jest niezbędne.

Zanim zaczniesz je nosić, trzeba wykonać badanie okulistyczne. O jego zakresie zawsze decyduje lekarz. Na pewno niezbędne są badania pomiaru stopnia refrakcji, ocena rogówki i pomiar jej krzywizny.

Jak dbać o soczewki

Zasady użytkowania i przechowywania soczewek określa producent. Absolutnie konieczne jest przestrzeganie terminów ich użytkowania. Po dacie ważności nie ma gwarancji, że soczewka zachowa swoje parametry i właściwości fizyko–chemiczne, a więc może nie tylko nie spełniać roli korygującej, ale może też działać na powierzchni gałki ocznej jak ciało obce.

Bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad higieny podczas wszelkich czynności związanych z użytkowaniem soczewek: dokładnie myć ręce przed każdym zdjęciem i aplikacją soczewek.

Należy też myć i suszyć pojemniczki do ich przechowywania. Trzeba pamiętać, że wilgotny, zamknięty pojemniczek stwarza świetne warunki do rozwoju bakterii i wirusów, które potem wraz z soczewką umieścimy na powierzchni oka - przypomina dr Barwicka.

Ważne jest też stosowanie właściwego (określonego przez producenta) rodzaju płynu służącego konserwacji soczewek.

Faty i mity na temat soczewek

Soczewki mogą przyczyniać się do infekcji oczu

Prawidłowo użytkowana soczewka nie powinna spowodować uszkodzenia gałki ocznej. Problem "wysuszenia" powierzchni oka występuje dość powszechnie i dotyczy nie tylko osób korzystających z soczewek - związany jest z pracą przy komputerze, przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniach. Na rynku jest dużo preparatów nawilżających przednią powierzchnię gałki ocznej przeznaczonych specjalnie dla użytkowników soczewek i do aplikacji bezpośrednio na soczewki.

Oczywiście brak przestrzegania zasad przechowywania i użytkowania soczewek może skutkować bardzo poważnymi schorzeniami gałki ocznej.

Soczewka może "zgubić się" w oku

Zdarza się, że nie można "znaleźć" swojej soczewki ani na powierzchni gałki ocznej, ani w worku spojówkowym. Podczas wielokrotnych prób usunięcia soczewki można ją skutecznie przemieścić np. do przestrzeni worka spojówkowego zwanej górnym lub dolnym załamkiem. Jeśli nie mamy pewności, czy soczewka została usunięta, trzeba pilnie zgłosić się do gabinetu okulistycznego, by nie doprowadzić do wtórnej infekcji oka wywołanej obecnością ciała obcego.

Dzieci nie mogą nosić soczewek

Nawet niektóre dzieci w wieku przedszkolnym mogą korzystać z soczewek, jeśli tylko są na tyle samodzielne, że potrafią soczewkę zdjąć, a opiekunowie gwarantują prawidłowy nadzór nad higieną. Dzieci doskonale znoszą soczewki nagałkowe, wykorzystują ich zalety - mogą się w nich bawić i uprawiać sport.

Możesz ocenić ten artykuł: