W portalu UrzadZdrowia.pl pada wiele pytań dotyczących polskiej służby zdrowia. Warto wiedzieć na jakich zasadach działa NFZ i do jakich świadczeń mamy prawa. Poniżej osiem najczęściej odwiedzanych pytań w 2018 roku.

Poziom witaminy D3 (25-OH)

Niedobór poziomu witaminy D grozi wieloma negatywnymi konsekwencjami (np. krzywicą u dzieci, złym funkcjonowaniem układu nerwowego, osłabieniem i zmniejszeniem odporności). Ale czy lekarz POZ może wystawić skierowanie na badanie poziomu tej witaminy? Niestety nie - tego typu badanie nie znajduje się na liście badań jakie może zlecić lekarz rodzinny.

Kolonoskopia w znieczuleniu?

Kolonoskopia jest nieprzyjemnym badaniem. Wiele osób wolałoby je mieć przeprowadzone pod znieczuleniem. Okazuje się, że decyzja o użyciu znieczulenia jest podejmowana przez lekarza. Należy pamiętać, że znieczulenie ogólne nie może być użyte w warunkach ambulatoryjnych.

Skierowania na rezonans i tomografię

Niestety lekarz rodzinny nie ma uprawnień żeby wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Skierowanie na badanie poziomu witaminy B12

Wystawienie skierowanie na badanie poziomu witaminy B12 nie należy do kompetencji lekarza rodzinnego. Dopiero specjaliści mają możliwość skierowania na takie badanie.

Czy do poradni okulistycznych i dermatologicznych wymagane jest skierowanie?

Od 2015 roku do okulisty i dermatologa jest wymagane skierowanie.

Czy krzesło toaletowe jest refundowane przez NFZ?

Nie. Krzesło toaletowe jest wyborem medyczny, który nie podlega refundacji.

Refundacja prywatnych wizyt

Nie jest możliwe pójście do lekarza prywatnie i otrzymanie za wizytę zwrotu poniesionych kosztów. Należy korzystać ze świadczeń w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Możesz ocenić ten artykuł: