Trądzik to dolegliwość kojarzona z młodością, tymczasem chorują na niego również dorośli. Schorzenie dotyka ok. 8 proc. dorosłych, w większości kobiet. U nich zmiany zwykle pojawiają się na dolnej części twarzy - na brodzie, w okolicy ust, czasami na żuchwie i szyi. Nie ma ich na czole lub skroniach, jak u młodzieży.

Znajdź placówki:
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna osteoporozy na NFZ
Poradnia dermatologiczna na NFZ

Przyczyny trądziku dorosłych nie są do końca znane. Najczęściej podejrzewa się zanieczyszczenie środowiska oraz tryb życia. Powstawaniu zmian na skórze sprzyjają bowiem: dieta - zwłaszcza nieregularne odżywianie i zjadanie dużej ilości żywności przetworzonej - ale też stres, klimatyzacja, palenie papierosów.

Wynikiem takiego trybu życia mogą być zaburzenia hormonalne (np. dotyczące tarczycy) oraz otyłość, które z kolei przekładają się na czynność gruczołów łojowych i powstawanie zmian trądzikowych.

Zmiany często występują także u kobiet przed miesiączką. Zdarza się, że choroba pojawia się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Leczenie warto skonsultować z dermatologiem

W drogeriach dostępnych jest wiele kosmetyków przeznaczonych do skór trądzikowych, można je też kupić w aptece bez recepty. Przed podjęciem leczenia warto jednak skonsultować się z dermatologiem, bowiem po nieodpowiednio dobranej kuracji skóra może być podrażniona, przesuszona, a zmiany zapalne mogą się zaostrzyć.

Lekarz zaleci więc odpowiednie leki, podpowie jak prawidłowo pielęgnować skórę, właściwie ją oczyszczać. Czasami konieczne jest zbadanie poziomu hormonów we krwi i zmiana diety (nieodpowiednia może zaostrzyć przebieg choroby).

Często zaostrzone zmiany na skórze kobiety maskują dużą ilością podkładu, co zatyka ujścia gruczołów łojowych i powoduje, że choroba nasila się, a to z kolei sprzyja powstawaniu tzw. trądziku kosmetycznego.

Kobiety z problemami z trądzikiem powinny też nauczyć się odpowiednio dobierać kosmetyki, ponieważ m.in. pudry, róże, pomadki, podobnie jak niektóre środki przeznaczone do demakijażu, mogą mieć wpływ na powstawanie zaskórników.

Hormony, antybiotyki, witaminy

Rozpoczynając leczenie trądziku, nie należy oczekiwać szybkich, spektakularnych efektów. Trwa ono kilka miesięcy.

Lekarze u kobiet najpierw proponują zastosowanie hormonów, czyli tabletek antykoncepcyjnych. Nawet jeżeli z przeprowadzonych badań kontrolnych wynika, że wszystkie wartości mieszczą się w normie. Zastosowanie tabletki antykoncepcyjnej powoduje zahamowanie produkcji męskich hormonów androgenowych, w wyniku czego wiele kobiet po ok. dwóch miesiącach kuracji zauważa poprawę stanu skóry.

U osób, u których antykoncepcja nie przyniosła efektów lub które nie chcą jej stosować, lekarz może zalecić antybiotyk. Dodatkowo stosuje się witaminy działające przeciwłojotokowo: amid kwasu nikotynowego (wit. PP), witaminę B2 i witaminę C.

W ciężkich postaciach wskazane jest podawanie pochodnych witaminy A (izotretynoina), która ma m.in. silne działanie przeciwłojotokowe.

Możesz ocenić ten artykuł: