W przedszkolach i szkołach nie będzie można podawać dzieciom tzw. śmieciowego jedzenia. Chipsów, napojów energetyzujących, jedzenia typu fast food i instant nie będzie też można sprzedawać w szkolnych sklepikach. Przepisy mają obowiązywać od 1 września 2015 r. Na dostosowanie się do nich stołówki i sklepiki będą miały trzy miesiące.

Chipsy, niektóre ciastka i napoje oraz jedzenie typu fast food czy instant zawierają znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze negatywnie wpływają na rozwój dzieci, przyczyniają się do powstawania chorób serca, miażdżycy, nadwagi, podnoszą poziom "złego" cholesterolu. Celem zmian jest ograniczenie dostępu dzieci do tego typu produktów.

Listę ustali minister lub rodzice

Produkty, które będzie można sprzedawać w szkolnych sklepikach oraz te, które będą mogły być podawane w stołówkach, określi w rozporządzeniu minister zdrowia. Lista będzie musiała być opracowana z uwzględnieniem wartości odżywczej i zdrowotnej oraz norm żywieniowych.

Jeśli oczekiwania ze strony rodziców będą bardziej restrykcyjne niż wytyczne zawarte w tym rozporządzeniu, dyrektor szkoły lub przedszkola będą mogli stworzyć własną listę produktów, które dzieci będą mogły zjeść w stołówce lub kupić w sklepiku szkolnym. Taka lista musi jednak być skonsultowana z radą rodziców.

Żywności, która trafi na listę, nie będzie można reklamować w przedszkolach i szkołach, ani w ich pobliżu.

Inspekcja sanitarna wlepi mandat

Jeśli szkoły i przedszkola nie będą przestrzegały nowych przepisów, inspekcja sanitarna będzie mogła nałożyć na taką placówkę karę od 1 tys. zł do 5 tys. tys. zł. Mandat może dostać prowadzący sklepik lub stołówkę. Dyrektor placówki będzie mógł rozwiązać z takim ajentem umowę w trybie natychmiastowym, bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Nowe przepisy będą obowiązywać we wszystkich typach szkół - od podstawowych do ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem szkół dla dorosłych), a także w przedszkolach i ośrodkach tzw. innych form wychowania przedszkolnego, np. punktach przedszkolnych i klubach przedszkolaka.

Możesz ocenić ten artykuł: