Dermatolog jest lekarzem skupiającym się na diagnozowaniu przyczyn zmian skórnych, a następnie wdrażaniu odpowiedniego metody leczenia. Dziedzina, którą zajmuje się dermatolog, nazywa się dermatologią. Jest ona bardzo rozległa, bo choć może wydawać się, że cera i problemy z nią związane nie są tak zawiłe, to często stanowi ona start do rozpoznania różnego rodzaju innych zmian. Ponadto, wyspecjalizowany dermatolog bada choroby włosów czy paznokci. Dermatologię dzieli się na kliniczną i doświadczalną oraz jej pochodne: wenerologię, kosmetologię, dermatologię dziecięcą albo medycynę estetyczną.
Choroby, które diagnozuje ten specjalista to m.in.: bielactwo, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik i jego odmiany, nowotwory skóry albo odleżyny. Dermatolog z Wrocławia charakteryzuje te problemy ze zdrowiem dokładnie je oglądając (ew. korzystając z pomocy specjalnego dermatoskopu), a potem zapobiega przy asyście np. przepisania odpowiednich antybiotyków, maści i kremów. Doradza również właściwy dla chorego tryb życia i aktywności lub rzeczy, mogące przystopować postęp schorzenia. W niektórych sytuacjach, które potrzebują bardziej kompleksowej drogi terapii, dermatolog daje pacjentowi skierowanie na zabieg laserowy (mając do czynienia ze widocznymi przebarwieniami). Co więcej, może polecić chorego na operacyjny zabieg wycięcia zmiany skórnej. Taka sytuacja następuje, gdy zwykłe leczenie nie wróży polepszenia, a stan schorzenia pogarsza się.
Wybierając się na wizytę do dermatologa we Wrocławiu, warto się wcześniej przygotować. Powinniśmy podać powód naszej wizyty, wiedzieć od kiedy pojawiają się u nas drażniące kłopoty, czy odczuwamy z tego powodu jakieś inne dolegliwości (a jeśli tak, to jakie?) oraz podać lekarzowi naszą dotychczasową historię medyczną. Tyczy się minionych, poważnych chorób, tych teraźniejszych, a także leków, które bierzemy w sposób bieżący.