1. Alergolog
  2. Lubelskie

Alergolog, Lublin

Logo NFZ

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie na mapie
  • 183 dni Poradnia alergologiczna dla dzieci
1.9/5
24 opinie
prof. Antoniego Gębali 6
Lublin
Logo NFZ

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie na mapie
  • 59 dni Poradnia alergologiczna
2.3/5
34 opinie
al. Kraśnicka 100
Lublin

Na dzień 26-04-2024 w Lublinie jest 14 placówek udzielających na NFZ świadczenia alergolog. Najwięcej w dzielnicy Śródmieście (5), pozostałe ośrodki są m.in. w dzielnicach Wieniawa (3), Czechów Południowy (1), Czuby Północne (1), Felin (1) i Konstantynów (1). Średni czas oczekiwania to 73 dni. Najkrócej czeka się 4 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 183 dni.

W województwie lubelskim jest jeszcze 35 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest alergolog. Kolejka w nich wynosi średnio 73 dni.

Alergolog na NFZ w Lublinie - co musisz wiedzieć?

Zadaniem lekarza alergologa jest diagnostyka i leczenie schorzeń, których przyczyną są rozmaite alergeny - substancje, które wywołują reakcję uczuleniową. Jej wystąpienie wynika z nadmiernej i nieprawidłowej odpowiedzi systemu odpornościowego, który nieprawidłowo interpretuje daną substancję jako zagrożenie. Wyróżnia się przede wszystkim alergeny wziewne, kontaktowe i pokarmowe. Ponadto reakcję alergiczną mogą wywołać leki. W związku z tym specjalista alergolog w Lublinie musi działać we współpracy z lekarzami specjalizującymi się w innych dziedzinach.

Do alergologa na NFZ warto wybrać się szczególnie po zaobserwowaniu objawów takich jak: kichanie, wysięk z nosa, kaszel (przy braku innych objawów sugerujących np. przeziębienie) bądź wysypka, jak również przy wystąpieniu problemów z układem trawiennym. Podstawowymi testami diagnostycznymi, które zleca alergolog są testy alergiczne - w tym testy skórne, badania krwi, testy ekspozycyjne (inaczej: prowokacyjne) oraz próby eliminacyjne. Ich wyniki oraz wdrażane na tej podstawie postępowanie pozwala na leczenie takich chorób jak alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka, astma alergiczna, alergiczne zapalenie spojówek, zatok czy uszu, a także schorzenia układu pokarmowego na tle alergicznym. Z leków najczęściej stosuje się preparaty przeciwhistaminowe.

Często zadawane pytania dotyczące kolejek w Lublinie

Ile czeka się w Lublinie na wizytę w ramach NFZ u alergologa?

Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u alergologa wynosi 73 dni.

Ile jest placówek w Lublinie, w których przyjmuje alergolog na NFZ?

Aktualnie w Lublinie jest 14 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje alergolog.

Czy w Lubelskim gdzieś jeszcze przyjmują alergolodzy na NFZ?

Tak. W województwie Lubelskim jeszcze jest 35 ośrodków, w których przyjmuje alergolog na NFZ.