Hematolog to lekarz, zajmujący się chorobami układu krwiotwórczego i krwi.
Badania, na które pokieruje nas hematolog w Łodzi to na początek morfologia, OB, CRP, w celu wykazania ewentualnych stanów zapalnych, niedoborów żelaza. Najczęściej nieodzowne jest pogłębienie diagnostyki o wyniki mocznika, kreatyniny, amylazy, bilirubiny. Wykonuje się poza tym badanie potasu i sodu oraz oznacza poziom glukozy, a także wykonuje rozmaz, w celu wykluczenia infekcji bakteryjnych, grzybiczych, zaburzeń szpiku kostnego. Bardziej zaawansowane badania to prześwietlenie klatki piersiowej, ultrasonografia, biopsja szpiku kostnego, węzłów chłonnych.
W wyniku diagnostyki hematologicznej stwierdza się lub zaprzecza istnieniu w organizmie nowotworów (chłoniaków, szpiczaków, białaczki), ale też niedokrwistości, nadkrwistości, małopłytkowości, leukopenii, trombofilii i innych zaburzeń.
Warto na wizycie u hematologa na NFZ z Łodzi wspomnieć o prześladujących nas sygnałach, które często marginalizujemy, takich jak: senność, drażliwość, chroniczne zmęczenie, bóle głowy czy zły stan włosów lub paznokci.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u hematologa wynosi 161 dni.
Aktualnie w Łodzi są 3 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje hematolog.
Nie. Wszystkie placówki w województwie znajdują się Łodzi.