- Bytów
- Czersk
- Człuchów
- Gniew
- Kartuzy
- Kościerzyna
- Lębork
- Miastko
- Nowy Dwór Gdański
- Pelplin
- Prabuty
- Pruszcz Gdański
- Puck
- Reda
- Skarszewy
- Sopot
- Sztum
- Ustka
- Władysławowo
- Żukowo
Rajska 10
Gdańsk Śródmieście
Piecewska 25/6
Gdańsk Morena
Al. Jana Pawła II 50
Gdańsk Zaspa
Smoluchowskiego 17
Gdańsk Aniołki
Badania prenatalne na NFZ w Gdańsku - co musisz wiedzieć?
Pozytywny wynik testu ciążowego to wspaniała nowina. Warto zadbać o zdrowy rozwój dziecka, decydując się na badania prenatalne. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, w Gdańsku badania takie mogą wykonać kobiety w ciąży, które są w wieku 35 lat. Innym czynnikiem uprawniającym do wykonania takich badań jest wystąpienie nieprawidłowości genetycznych w poprzedniej ciąży, obciążenie genetyczne przyszłej mamy lub jej partnera, a także stwierdzenie anomalii w przebiegu ciąży. Diagnostyka obejmuje USG, badania przesiewowe, a w rzadkich przypadkach dalszą diagnostykę polegającą na pozyskaniu materiału do diagnoz genetycznych.
Pierwsze Badanie USG wykonuje się pomiędzy 11 a 13 i 6 dni tygodniem ciąży. Jest to warunek konieczny, gdyż po tym terminie wyniki badań są niewiarygodne. Termin wizyty wyznacza się na podstawie daty ostatniej miesiączki, przewidywanego terminu porodu i aktualnego tygodnia ciąży.
Przesiewowe badania prenatalne w Gdańsku są całkowicie nieszkodliwe zarówno dla dziecka, jak i matki, ponieważ w żaden sposób nie mają wpływu na otoczenie płodu. Test podwójny to nieinwazyjne badanie, wykonywane z surowicy krwi. Polega na badaniu stężenia białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta-hCG. Jest to badanie przesiewowe, zwiększające wykrywalność zespołów Downa (trisomia 21), Edwardsa (trisomia 18) i Pataua (trisomia 13). Badania nie wymagają specjalnego przygotowania się pacjentki. Podczas badania pęcherz moczowy nie musi być wypełniony, nie trzeba być na czczo. W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas przesiewowych badań prenatalnych na NFZ, lekarz podejmuje decyzję o dalszej diagnostyce. Do zaawansowanych metod diagnostycznych należą amniopunkcja, kordocenteza i biopsja kosmówki. Są to badania inwazyjne, obarczone ryzykiem powikłań, dlatego wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą przyszłej mamy.