1. Operacje przepukliny pachwinowej
  2. Śląskie

Operacje przepukliny pachwinowej, Katowice

Logo NFZ

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na mapie
  • 95 dni Operacje przepukliny pachwinowej
2.3/5
27 opinii
Medyków 14
Katowice
Logo NFZ

Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich

Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich na mapie
  • 1 dzień Operacje przepukliny pachwinowej
3.0/5
16 opinii
1 Maja 9
Siemianowice Śląskie

Na dzień 01-05-2024 w Katowicach jest 14 placówek udzielających na NFZ świadczenia operacje przepukliny pachwinowej. Najwięcej w dzielnicy Ligota-Panewniki (4), pozostałe ośrodki są dzielnicach Piotrowice-Ochojec (2), Śródmieście (2) i Bogucice (1). Średni czas oczekiwania to 137 dni. Najkrócej czeka się 3 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 507 dni.

W województwie śląskim jest jeszcze 50 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest operacje przepukliny pachwinowej. Kolejka w nich wynosi średnio 129 dni.

Operacje przepukliny pachwinowej na NFZ w Katowicach - co musisz wiedzieć?

Przepuklina pachwinowa powstaje w wyniku przemieszczenia się niektórych narządów wewnętrznych na zewnątrz jamy brzusznej przez pachwinę. Tworzą one w pachwinie guz, który rośnie wraz z rozwojem choroby, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W zależności od miejsca pojawienia się kanału przepukliny, wyróżnia się dwa rodzaje choroby: przepuklinę prostą i skośną. Obie przepukliny leczy się przy pomocy operacji.

Aby móc wykonać zabieg operacyjny finansowany przez NFZ w Katowicach, należy uzyskać skierowanie od lekarza. Doktor z Katowic, po przeprowadzeniu wywiadu i po postawieniu diagnozy, ustali, jaki rodzaj operacji oraz znieczulenia jest wskazany dla danego przypadku. Jeśli przepuklina nie osiągnęła jeszcze dużych rozmiarów, możliwe będzie przeprowadzenie zabiegu jedynie w znieczuleniu miejscowym i wypisanie pacjenta ze szpitala jeszcze tego samego dnia. Jeśli jednak choroba poczyniła już znaczny postęp albo doszło do uwięźnięcia części jelita, wówczas konieczna będzie bardziej skomplikowana operacja. Wiąże się to z potrzebą wykonania większej ilości badań przed operacją oraz dłuższym okresem rekonwalescencji.

Podczas operacji przesunięte narządy zostaną ponownie umieszczone na swoim miejscu. Lekarz wszyje także siatkę zabezpieczającą, która minimalizuje ryzyko nawrotu przepukliny.