1. Operacje przepukliny pachwinowej
  2. Wielkopolskie

Operacje przepukliny pachwinowej, Poznań

Logo NFZ

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu na mapie
  • 8 dni Operacje przepukliny pachwinowej
2.3/5
12 opinii
Augustyna Szamarzewskiego 84
Poznań
Logo NFZ

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu

Logo NFZ

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im.Józefa Strusia

Na dzień 01-05-2024 w Poznaniu jest 15 placówek udzielających na NFZ świadczenia operacje przepukliny pachwinowej. Najwięcej w dzielnicy Winiary (3), pozostałe ośrodki są dzielnicach Ogrody (2), Chartowo (1), Grunwald Południe (1), Jeżyce (1) i Junikowo (1). Średni czas oczekiwania to 146 dni. Najkrócej czeka się 0 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 898 dni.

W województwie wielkopolskim jest jeszcze 40 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest operacje przepukliny pachwinowej. Kolejka w nich wynosi średnio 80 dni.

Operacje przepukliny pachwinowej na NFZ w Poznaniu - co musisz wiedzieć?

Przepuklina pachwinowa pojawia się w wyniku przemieszczenia się części narządów wewnętrznych na zewnątrz jamy brzusznej przez kanał pachwinowy. Tworzą one w pachwinie guz, który rośnie wraz z rozwojem choroby, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W zależności od przebiegu kanału przepukliny, wyróżnia się dwa rodzaje choroby: przepuklinę prostą i skośną. Obie przepukliny likwiduje się przy pomocy operacji.

Aby móc wykonać zabieg operacyjny refundowany przez NFZ w Poznaniu, należy uzyskać skierowanie od specjalisty. Doktor z Poznania, po przeprowadzeniu wywiadu i po ocenieniu stanu zaawansowania choroby, ustali, jaki rodzaj operacji oraz znieczulenia jest zalecany w danym przypadku. Jeśli przepuklina nie osiągnęła jeszcze dużych rozmiarów, możliwe będzie wykonanie zabiegu jedynie w znieczuleniu miejscowym i wypisanie pacjenta ze szpitala jeszcze tego samego dnia. Jeśli jednak choroba jest już bardzo zaawansowana albo doszło do uwięźnięcia części jelita, wówczas konieczna będzie bardziej skomplikowana operacja. Wiąże się to z potrzebą wykonania kolejnych badań przed operacją oraz dłuższym okresem rekonwalescencji.

Podczas zabiegu przesunięte narządy zostaną ponownie umieszczone na swoim miejscu. Chirurg wszyje także siatkę zabezpieczającą, która minimalizuje ryzyko nawrotu przepukliny.