Położna (POZ) na NFZ w Poznaniu - co musisz wiedzieć?
Położna POZ , inaczej zwana położną (środowiskową|podstawowej opieki zdrowotnej) oferuje usługi z zakresu wszechstronnej pielęgnacyjnej opieki położniczej i ginekologicznej nad kobietami ciężarnymi i niemowlakami do 2 miesiąca życia. Położna podstawowej opieki zdrowotnej w Poznaniu sprawuje opiekę nie tylko nad kobietami w ciąży i po połogu, ale również po operacjach ginekologicznych, kobiet które potrzebują opieki ginekologicznej.
Położna (POZ) edukuje kobiety w ciąży już od 21. tygodnia ciąży. Natomiast po rozwiązaniu, położna podstawowej opieki zdrowotnej zobowiązana jest do wizyt patronażowych w ramach świadczenia opieki nad matką i dzieckiem. Pierwsza wizyta musi odbyć się w ciągu dwóch dni po wypisaniu matki z dzieckiem ze szpitala. Położna (POZ) musi wykonać co najmniej 4 wizyty do momentu uzyskania przez dziecko 6. tygodnia życia. NFZ opłaca wszystkie do 6 wizyt.
Położna POZ z Poznania opiekuje się również paniami po operacjach ginekologicznych lub onkologiczno-ginekologicznych. Do jej obowiązków należy m.in. podawanie farmaceutyków, zdjęcie szwów, cewnikowanie pęcherza moczowego, płukanie pochwy.
Świadczenia położnej w Poznaniu realizowane są na podstawie zlecenia lekarskiego lub skierowania od ginekologa.
Często zadawane pytania dotyczące dostępnościw Poznaniu
Ile jest ośrodków w Poznaniu, w których przyjmuje położna (POZ) na NFZ?
Aktualnie w Poznaniu są 53 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez NFZ przyjmuje położna (POZ).
Czy w Wielkopolskim gdzieś jeszcze przyjmują położne POZ na NFZ?
Tak. W województwie Wielkopolskim jeszcze jest 300 ośrodków, w których przyjmuje położna (POZ) na NFZ.