Poradnie wad postawy w Dolnośląskim są sprofilowane w stwierdzaniu i leczeniu takich zaburzeń jak: skolioza, kifoza, lordoza, płaskostopie, koślawość i innych. Posługują się w tym sensie znacznym zestawem przystępnych procedur badawczych przy użyciu RTG, USG, badań na płaskostopie czy spirometrii. Na ich podstawie lekarz specjalista orzeka o postanowieniu dalszego leczenia.
W jego skład może wchodzić przeprowadzanie zadań w domu po wcześniejszym szkoleniu rodziców. Stosuje się zarówno rehabilitację zajęciową przy współudziale fizjoterapeuty w przystosowanych do tego gabinetach i salach.
Zaburzenia postawy u dziecka nie skutkują jedynie na walory estetyczne. Zdarza się niejednokrotnie, że przez odkształcenie ciała chory oddziela się od rówieśników i blokuje na otoczenie. Przez to zachodzą u niego tendencje do stanów lękowych i depresyjnych. Poza tym dziecko gwałtownie się wyczerpuje podczas wysiłku, może mieć problemy z oddychaniem i odpowiednim wykonywaniem powinności życiowych.
Obecny styl życia wielu dzieci i młodzieńców procentuje pojawieniem się różnych skaz sylwetki. Powstają zazwyczaj z wielogodzinnego bycia w pozycji siedzącej przy laptopie, telewizorze czy grach wideo. Poradnie wad postawy z Dolnośląskiego sprawnie radzą sobie z konsekwencjami długiego przebywania w nienormalnej dla organizmu pozycji i poprawianiem ich. Usługi są świadczone na podstawie skierowania od specjalisty rodzinnego lub innego specjalisty np. fizjoterapeuty i wprowadzane na zasadzie Narodowego Funduszu Zdrowia.