Pobyt na placu zabaw powinien być źródłem radości dla malucha i jego rodziców. Miejsca te powinny być przygotowane bardzo starannie, z dbałością o zasady bezpieczeństwa i higieny. Rodzice powinni zaś alarmować administratora placu o każdym zagrożeniu np. związanym ze zużyciem sprzętu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał poradnik dla administratorów i właścicieli placów zabaw zawierający wskazówki, jak bezpiecznie przygotować i użytkować takie miejsca.

Zgodnie z zaleceniami nad każdym placem zabaw powinien być sprawowany nadzór. Regularnie powinien być m.in. kontrolowany stan urządzeń. Wskazane są także coroczne kontrole z udziałem specjalistów, którzy sprawdzą zużycie sprzętu, stan fundamentów oraz nawierzchni.

Rodzice z kolei powinni zwracać uwagę, czy dzieci bawią się na urządzeniach dostosowanych do ich wieku, a ponadto czy korzystają z nich zgodnie z przeznaczeniem.

Urządzenia

Zgodnie z regulacjami unijnymi a także wytycznymi każdego z krajów producenci, importerzy oraz dystrybutorzy urządzeń montowanych na placach zabaw mają obowiązek wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne, zgodne z normami. UOKiK podkreśla, że nie można rozstrzygnąć, które urządzenia są lepsze - drewniane czy metalowe - zależy to m.in. od miejsca, w którym powstaje plac zabaw.

Jednak nawet urządzenie spełniające wszelkie normy mogą się zużyć lub zostać uszkodzone i wówczas nie będą bezpieczne. Jeżeli rodzic zauważy np. wyłamane szczebelki drabinek lub zardzewiałe elementy huśtawki powinnien poinformować o nich administratora, aby ten jak najszybiej naprawił urządzenia.

Urządzenia na placu zabaw powinny być też odpowiednio zamontowane, np. huśtawki powinny być umiejscowione przy ogrodzeniu tak, aby trudno było przejść za bujającymi się dziećmi. Z kolei karuzele i inne urządzenia wirujące wymagają co najmniej dwumetrowej pustej przestrzeni wokół.

Piaskownica

Piaskownica także może stać się miejscem niebezpiecznym dla dziecka, np. w piasku mogą znaleźć się kawałki szkła, którymi maluch może się skaleczyć.

Ponadto w piaskownicy może dojść do zakażenia chorobami odzwieżęcymi np. lambliozą, toksoplazmozą. Dlatego konieczna jest okresowa wymiana piasku. Przepisy sanitarno-epidemiologiczne nie określają, jak często powinno się to robić, Główny Inspektor Sanitarny zaleca jednak wymianę piasku na wiosnę i co najmniej dwukrotnie w sezonie.

Jeśli zauważymy, że piasek jest zaśmiecony, należy zawiadomić o tym administratora placu.

Nawierzchnia i roślinność

Główną przyczyną urazów na placach zabaw jest upadek na nawierzchnię, dlatego tak ważne jest zapewnienie bawiącym się dzieciom odpowiedniego podłoża.

Stosowane nawierzchnie mogą być sypkie, np. kora, piasek, rozdrobniona guma. Nawierzchnia może być także gumowa, w postaci "kafelków" lub większych fragmentów, a także w postaci gumowej kratki, pomiędzy którą rośnie trawa.

Aby plac zabaw był w pełni bezpieczny, przemyślenia wymaga także rodzaj roślinności w takim miejscu. Są rośliny, które nie powinny znaleźć się w otoczeniu miejsca zabaw dzieci ze względu na toksyczność np. konwalia majowa, mak lekarski, cis, tojad mocny, bluszcz pospolity.

Możesz ocenić ten artykuł: