Ból kości to jeden z objawów, który może towarzyszyć różnym schorzeniom i stawom. W zależności od jego źródła i nasilenia może być bardziej lub mniej dokuczliwy. Warto zapoznać się z możliwymi przyczynami tej dolegliwości oraz strategiami jej łagodzenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.
Materiał powstał we współpracy z Haleon.
Czym jest i skąd się bierze ból kości?
Ból kości może być trudny do opisania. Ogólnie rzecz biorąc, jest to uczucie dyskomfortu pojawiające się w obrębie szkieletu lub promieniujące w jego kierunku. Może dotykać różnych obszarów ciała, od kończyn, przez kręgosłup po czaszkę, i przybierać nasilenie od słabego, przez umiarkowane, po duże.
Jak każda inna dolegliwość, również ból kości może mieć różny charakter – ostry, tępy, pulsujący, promieniujący – lub stanowić kombinację kilku z nich. Źródła tego bólu także mogą być różnorodne. Do najczęściej występujących należą: urazy mechaniczne oraz stany zapalne.
Urazy mechaniczne, takie jak złamania czy pęknięcia kości, mogą pojawić się w różnych okolicznościach. Można tu wymienić wypadki komunikacyjne, wypadki przy pracy (np. przeciążenia), przypadkowe upadki i uderzenia czy też kontuzje sportowe. Kości ulegają demineralizacji w procesie starzenia się, dlatego też pośrednią przyczyną ich pęknięć i złamań może być również podeszły wiek.
Stany zapalne w obrębie szkieletu mogą wynikać z infekcji wirusowych lub bakteryjnych bądź z chorób przewlekłych. Prowadzi to do osłabienia struktury kości i zwiększa ryzyko złamań lub pęknięć, ale także wiąże się z – często przewlekłym – bólem.
Bóle kostne (a także mięśniowe i stawowe) mogą również pojawiać się jako objaw grypy lub innej choroby sezonowej o charakterze wirusowym. Do innych częstych przyczyn tej dolegliwości należą m.in.:
- choroby nowotworowe kości,
- choroby metaboliczne (np. osteoporoza),
- objawiające się promieniującym bólem choroby w obrębie sąsiadujących struktur anatomicznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów).
Warto pamiętać, że dolegliwości w obrębie szkieletu wiązać się z szeregiem objawów towarzyszących. Niepokój powinny budzić m.in. deformacje kości i stawów, obrzęki, chroniczne zmęczenie czy nagła utrata masy ciała.
Co zrobić, gdy bolą kości?
Ból kości można łagodzić różnymi sposobami, w zależności od źródła objawu i jego stopnia nasilenia.
Jeżeli dolegliwość jest związana z urazem lub stanem zapalnym w obrębie kości bądź stawów, warto stosować doustne wyroby medyczne, takie jak diklofenak tabletki bez recepty. Redukują one ból i obrzęk, blokując syntezę prostaglandyn.
Ból i obrzęk w obrębie kości czy stawów można częściowo zredukować przy pomocy zimnych okładów. Nadają się do tego kompresy z zimnej wody lub lodu, bądź specjalne żelowe opatrunki, które należy schłodzić w lodówce przed użyciem. Jeżeli nieprzyjemne objawy dotykają jednej z kończyn, warto ułożyć ją jak najwyżej, aby usprawnić przepływ krwi i limfy przez odpowiednie naczynia.
Jeżeli ból kości ma swoją przyczynę w mięśniach, stawach lub nieprawidłowej postawie ciała, pomocna może okazać się fizjoterapia. Odpowiednie zabiegi i ćwiczenia pomogą zminimalizować przyczynę dolegliwości, a jednocześnie złagodzą je doraźnie.
Warto pamiętać, że ból fizyczny w obrębie jednej części ciała wpływa na ogólne samopoczucie danej osoby. Choć każdy z nas odczuwa dolegliwości inaczej i definiuje ich intensywność według subiektywnej skali, nie ulega wątpliwości, że nieprzyjemne odczucia fizyczne wpływają negatywnie na takie elementy codziennego funkcjonowania, jak np. koncentracja czy sen. Złagodzenie bólu, niezależnie od tego, gdzie on występuje i jakie ma źródła, przywraca równowagę i poprawia komfort życia.
Uwaga! Przewlekły, bardzo silny lub nawracający ból kości należy zawsze skonsultować z lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie przeprowadzić pogłębioną diagnostykę i zalecić odpowiednią terapię. Podobnie w przypadku podejrzenia złamania bądź pęknięcia kości lub skręcenia czy zwichnięcia stawu, ważne jest jak najszybsze udanie się do lekarza ogólnego lub ortopedy.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Komentarze (0)