Coraz częściej zauważa się reakcje alergiczne na produkty spożywcze u młodych i dorosłych. Dieta ma ogromny wpływ na powstawanie i utrzymywanie się stanów nietolerancji, chociaż ich wywołanie nie zawsze jest uzależnione jedynie od przyjmowanych pokarmów. Jak sposób odżywiania mobilizuje organizm do działań immunologicznych?

Czy dieta ma wpływ na alergię?

Zdecydowanie tak. Nie chodzi jedynie o alergię pokarmową, za którą odpowiadają określone substancje zawarte w diecie. Nawet alergia wziewna może się wzmagać na skutek spożywania pewnych pokarmów. Dzieje się tak dlatego, że niektóre artykuły spożywcze bogate w proteiny mają bardzo podobną strukturę białek co alergeny obecne w powietrzu. Dotknięte takim stanem osoby mogą czuć objawy typowe dla alergii po spożyciu orzeszków ziemnych, pomidorów czy wypiciu piwa.

Dlaczego dochodzi do nietolerancji na pokarmy – uwarunkowania genetyczne

Przyczyn jest sporo, jednak na temat powodu ujawniania się nietolerancji na alergeny w wieku dorosłym wciąż wiadomo niewiele. Pewne jest, że spory wpływ mają na to uwarunkowania genetyczne. Dziecko, którego przynajmniej jeden z rodziców jest alergikiem, z dużym prawdopodobieństwem również będzie posiadało reakcje alergiczne. Stwierdzono również, że w przypadku braku potwierdzenia wywiadu alergicznego wśród najbliższych ryzyko nie spada do zera. Utrzymuje się na poziomie 5-15%.

Przyczyny powstawania alergii – unikanie pokarmów w dzieciństwie

Po upływie 17 tygodni od urodzenia dziecka rozpoczyna się czas rozszerzania diety maluszka. Wielu rodziców boi się podawać swoim pociechom takie produkty jak krowie mleko, jaja czy orzeszki ziemne. Jednak wczesne dołączenie ich do diety w dużym stopniu redukuje nietolerancję pokarmową na te produkty. Nawet po późniejszym odstawieniu ich ponowna styczność nie powoduje u większości niepożądanych reakcji immunologicznych.

Jak walczyć z alergią przy pomocy diety?

Artykuły spożywcze mogą wywoływać alergie lub sprzyjać intensywności reakcji na pochodne alergeny. Jednak są produkty, których stosowanie może zmniejszać potencjalne ryzyko wystąpienia nietolerancji. Absolutnie pierwszym produktem jest naturalne mleko matki. Osoby dorosłe powinny również skłaniać się ku naturalnym przyprawom i artykułom zawierającym naturalne probiotyki (kwasy omega-3). Te mają działanie przeciwzapalne i dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku alergii. Warto również nie odstawiać całkowicie potencjalnie niebezpiecznych produktów takich jak jaja, krowie mleko czy zboża.

Jak wzbogacać dietę, by walczyć z alergią?

Powyższe wskazówki determinują, by sięgać po produkty blokujące stany zapalne. Dlatego bardzo dobrym pomysłem są kiszonki. Możesz je przyjmować w formie kiszonej kapusty, ogórków czy buraków czerwonych. Kolejny krok to sięganie po ryby morskie. Ich naturalny tłuszcz świetnie działa na katar sienny i łagodzi astmę. Możesz również wybierać naturalne przyprawy, również te ostrzejsze. Pamiętaj jednak, by zachowywać ich pełną czystość bez mieszania z dodatkowymi substancjami.

Jak widać, dieta może pozytywnie lub negatywnie wpływać na reakcje immunologiczne organizmu. Warto poznać jego potrzeby i zgodnie z nimi zbilansować sposób odżywiania.

Możesz ocenić ten artykuł: