Wzrok jest istotnym narządem zmysłu, dlatego powinno się zrobić wszystko, aby jak najlepiej o niego zadbać. Jaki wpływ na ludzki wzrok ma promieniowanie UV? Czy okulary przeciwsłoneczne mogą przyczynić się do zapewnienia mu ochrony? Czym należy się kierować przy wyborze odpowiednich okularów dla siebie?

Istotność narządu wzroku w życiu człowieka

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotną rolę w życiu człowieka odgrywa zmysł wzroku. To dzięki niemu poznajemy otaczający nasz świat, odróżniamy światłość od ciemności, rozpoznajemy kształty i rozróżniamy barwy. Umożliwia nam także widzenie stereoskopowe, za pomocą którego możemy ocenić odległość przedmiotów od oka. Ze względu na jego kluczową rolę w funkcjonowaniu człowieka, nasze oczy potrzebują nieustannej ochrony. Jedną z nich możemy zapewnić przez noszenie okularów słonecznych chroniących przed niebezpiecznym działaniem promieni słonecznych.

Wpływ promieniowania UV na narząd wzroku

Mogłoby się wydawać, że na promieniowanie UV jesteśmy narażeni tylko w lecie. Nie jest to jednak prawda. Przykładowo w jesieni, słońce jest niżej na niebie, przez co promienie mogą być bardziej oślepiające. Podobnie jest w sezonie zimowym, gdzie spadnie śnieg, który odbija światło. Któż z nas nie zmrużył oczu, wychodząc w zimie na śnieg? Wzrok narażony na promieniowanie słoneczne może skutkować pojawieniem się wielu schorzeń. Promieniowanie UV może doprowadzić do katarakty, zapalenie spojówek i zespołu suchego oka.

Rola okularów przeciwsłonecznych w życiu człowieka

Okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się również podczas jazdy samochodem, spaceru czy jeździe na rolkach. Dzięki przyciemnionym szkłom zapewnioną mamy większą widoczność, a podczas jazdy na rowerze unikniemy w oku muszki czy kurzu. Ponadto, oprócz ochrony wzroku, zabezpieczają skórę wokół nich (zapobiegają pojawianiu się zmarszczek mimicznych). Warto podkreślić, iż są one także pięknym dodatkiem do naszej stylizacji. Ich ogromna różnorodność kształtu, koloru i wzoru sprawi, że każdy dobierze odpowiedni dla siebie model. Za ich pomocą możemy podkreślić swój wygląd i wyróżnić się z tłumu.

Jak wybrać odpowiednie okulary dla siebie?

Biorąc pod uwagę model okularów, należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiar estetyczny/wizualny. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie parametry, mianowicie: filtr ochronny, kolor szkieł, filtr polaryzacyjny oraz atest. Mimo że kuszące są ceny w stoiskach na plażach czy galeriach handlowych, warto zakupić okulary przeciwsłoneczne w zakładach optycznych, gdzie mamy możliwość otrzymania wsparcia optyka, a przy tym mamy pewność co do pochodzenia danych produktów.

Podsumowując, okulary przeciwsłoneczne odgrywają istotną rolę w ochronie wzroku. Zabezpieczają oczy przed szkodliwym nadmiarem promieniowania UV oraz stanowią barierę dla obcych ciał (owady, pył). Ponadto, pozwalają zwiększyć widoczność w czasie jazdy. Są także istotnym dodatkiem w stylizacji, dzięki którym możemy podkreślić swój charakter. Należy podkreślić, iż podczas ich wyboru należy kierować się nie tylko wyglądem, ale i odpowiednimi parametrami technicznymi, które zapewnią bezpieczeństwo naszym oczom.

Możesz ocenić ten artykuł: