Dla każdego dziecka pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem – obce miejsce, obcy ludzie, często ból i strach, a do tego konieczność rozłąki z rodzicami. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie, które pomoże złagodzić lęki związane z leczeniem szpitalnym.

Obawy podsyca niewiedza – nie wiedząc, czego się spodziewać, dzieci mogą wyobrażać sobie różne straszne rzeczy, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Lęk mogą potęgować przypadkowo usłyszane, wyrwane z kontekstu fragmenty rozmów albo niekoniecznie prawdziwe historie opowiadane przez kolegów.

Jak przygotować dziecko

Sytuacje, kiedy hospitalizacja następuje nagle, są wyjątkowe, najczęściej pobyt w szpitalu jest zaplanowany i jest czas na spokojne przygotowania. Specjaliści w warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka radzą, by sposób przygotowania dostosować do wieku dziecka, jego wrażliwości, a także ewentualnych wcześniejszych doświadczeń związanych z leczeniem.

W przypadku starszych dzieci nie należy odkładać na ostatni moment informacji o konieczności leczenia lub wykonania badań. Zaskoczony pacjent może bowiem zareagować buntem.

  • Noworodki i dzieci do 2 lat

Gdy dziecko jest bardzo małe, należy skoncentrować się na przygotowaniu samego siebie do hospitalizacji. Gdy rodzice czują się swobodnie, dziecko to wyczuwa i reaguje w ten sam sposób.

  • Dzieci od 2 do 3 lat

Dzieci w tym wieku inaczej niż dorośli postrzegają upływ czasu, dlatego nie należy im mówić o tym, co je czeka, zbyt wcześnie. Warto porozmawiać z dzieckiem na dzień lub dwa przed wizytą w szpitalu.

  • Dzieci 3 - 6 lat

W tym wieku dzieci zaczynają mieć poczucie czasu. Dziecku trzy- lub czteroletniemu można powiedzieć o operacji lub zabiegu na dzień lub dwa dni przed wizytą w szpitalu, a pięcio- lub sześcioletniemu - trzy do pięciu dni wcześniej.

Dziecku w tym wieku wciąż trudno jest jednak zrozumieć, dlaczego potrzebuje operacji lub zabiegu. Jak podkreślają specjaliści z CZD, maluch może się martwić, że zrobił coś źle, dlatego należy zapewnić go, że pobyt w szpitalu w żadnym wypadku nie jest karą i wiąże się z poprawą zdrowia.

  • Dzieci 7 - 11 lat

Na tym etapie dzieci są w stanie zrozumieć powód pobytu w szpitalu, mają także poczucie czasu. Rozmowę o operacji lub zabiegu warto zainicjować na tydzień przed wizytą w szpitalu. Dzięki temu dziecko będzie miało czas na zadawanie pytań i rozmowę o swoich obawach.

  • Dzieci od 12 lat

W tym wieku warto włączyć dziecko w przygotowania do pobytu w szpitalu od samego początku, a także zachęcać je do zadawania pytań i rozmowy o obawach.

Specjaliści z CZD podkreślają, że większość dzieci w tym wieku chce być niezależna od rodziców, ale jednocześnie potrzebuje ich wsparcia.

Pobyt w szpitalu

Najlepszym sposobem na złagodzenie stresu dziecka związanego z hospitalizacją jest obecność rodziców. Coraz więcej szpitali to umożliwia - w zależności od wieku pacjenta opiekunowie mogą przebywać z nim przez całą dobę lub przez określony czas. Jednak nie każdy może na kilka dni lub tygodni oderwać się od codziennych obowiązków i niekiedy odwiedziny rodziców bywają sporadyczne.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą m.in. wolontariusze i fundacje działające w szpitalach. Organizują one dla dzieci różnego rodzaju zajęcia, np. plastyczne, zapraszają znane osoby, organizują koncerty i przedstawienia, które odwracają uwagę od nieprzyjemnych zabiegów. Jedną z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej oryginalnych organizacji, która działa w szpitalach dziecięcych, jest Fundacja "Dr Clown". Jej terapeuci przebrani za clownów prowadzą program terapii śmiechem.

Złagodzić stres pomoże też zabrana do szpitala ulubiona zabawka albo przedmiot, do którego dziecko jest szczególnie przywiązane, np. ukochany kocyk czy jasiek.

Możesz ocenić ten artykuł: