Troska o nawilżoną i wolną od podrażnień skórę dziecka wymaga wysiłku. Na ratunek przychodzą emolienty, czyli substancje intensywnie nawilżające. Czym dokładnie są i jakie cechy sprawiają, że nadają się dla maluszków i nieco większych dzieci? Sprawdź!
Czym są emolienty?
Ujmując rzecz najprościej emolienty to preparaty na bazie substancji pochodzenia naturalnego, które mają za zadanie zmiękczać, łagodzić oraz delikatnie nawilżać skórę. Najczęściej stosowanymi w tym celu składnikami są:
- oleje – np. kokosowy, lniany;
- masła – np. Shea;
- ekstrakty z alg;
- wosk pszczeli.
Produkty emolientowe występują w różnych postaciach – od olejków do kąpieli, przez mydełka, po balsamy.
W jaki sposób emolienty pomagają dziecku?
Delikatna skóra dziecka może ucierpień z powodu mnóstwa rzeczy. Czasem zmiana proszku do prania, pieluszek, czy nieoczekiwana choroba spowodują, że na ciele pojawią się podrażnienia. Skóra staje się wtedy zaczerwieniona, przesuszona i wywołuje dyskomfort u dziecka. Emolienty mają za zadanie ustabilizować płaszcz hydrolipidowy u dziecka i odżywić skórę. Ich głębokie nawilżenie i naturalny skład zapewniają wysoka skuteczność w poprawie kondycji wrażliwego ciała pociechy.
Dlaczego jeszcze emolienty są tak dobre dla dzieci?
Skóra noworodków i dzieci do 3 roku życia jest wyjątkowo wrażliwa. Emolienty natomiast są w pełni naturalne, nie dodaje się do nich parabenów, ani substancji zapachowych. Dzięki pozbawieniu syntetycznych składników nie musisz się martwić o wywołanie reakcji alergicznej u brzdąca. Ich konsystencję możesz dobrać pod kątem potrzeb. Wiele preparatów dla dzieci jest w formie oliwek, które dodaje się do kąpieli. Bez przeszkód możesz stosować je do mycia całego ciała dziecka. Inne preparaty nie nadają się do łączenia z wodą i są zalecane do stosowania po kąpieli.
Czy każdy moment jest dobry na emolienty?
Oczywiście, że nie. Dlaczego? Bo nie każde dziecko potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki zmian skórnych, podrażnienia, zaczerwienienia lub świąd, skonsultuj się z pediatrą. Zapewne zaleci on stosowanie emolientów w takich sytuacjach. Preparaty te są również wskazane i bardzo skuteczne podczas wspomagania leczenia atopowego zapalenia skóry. Wiele mam sięga właśnie po te produkty do codziennej pielęgnacji swojego dziecka. W przypadku wystarczająco nawilżonej skóry dodatkowa aplikacja emolientów może doprowadzić do nieprawidłowości w powierzchniowej barierze ochronnej. Skóra będzie niepotrzebnie natłuszczona.
Kiedy i jak często stosować emolienty?
Kosmetyki dla dzieci na bazie emolientów warto aplikować nawet 3 razy dziennie. Ich działanie utrzymuje się ok. 6 godzin od momentu aplikacji. Jak wspomnieliśmy powyżej, forma może być różna. Kąpiel jest świetnym sposobem na dodanie do wody oliwki emolientowej. Jeśli jednak nie wybierzesz takiej formy, po kąpieli możesz wetrzeć maluszkowi porcję preparatu bez jego rozpuszczania w wodzie. Produkty emolientowe dla dzieci sprawdzają się w uśmierzaniu niekomfortowego świądu, pieczenia czy podrażnień. Warto mieć dla dziecka takie preparaty, by zadbać o jego zdrowie.
Komentarze (0)