Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu przez gardło elastycznego wziernika umożliwiającego oglądanie na monitorze badanych organów. Zabieg przeprowadza się m.in., gdy występują przewlekłe bóle brzucha, zgaga lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

Znajdź placówki:
Pracownia endoskopii na NFZ
Poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej na NFZ
Poradnia chirurgii onkologicznej na NFZ

Gastroskopia umożliwia lekarzowi bezpośrednie oglądanie i ocenę błony śluzowej przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz zmian zachodzących w badanych narządach. Wziernik umożliwia nie tylko ocenę stanu narządów, ale także pobranie do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych.

Kiedy konieczna jest gastroskopia

Najczęściej badanie jest konieczne, gdy u pacjenta występują takie objawy jak: przewlekłe bóle brzucha, nudności, wymioty, zgaga, zaburzenia połykania, pieczenie w przełyku, utrata masy ciała, niedokrwistość, krwawienia z przewodu pokarmowego, podejrzenie choroby wrzodowej lub nowotworowej żołądka czy dwunastnicy.

Gastroskopię wykonuje się również po zabiegach chirurgicznych.

Podczas badania można wykonywać także zabiegi terapeutyczne, np. usuwać polipy.

Jak przygotować się do badania

  • Na osiem godzin przed badaniem nie należy nic jeść;
  • Na cztery godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów ani żuć gumy;
  • Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe;
  • U niektórych pacjentów, za względu na występujące schorzenia, przed badaniem może być konieczne podanie antybiotyku.

Jak przebiega badanie

Zabieg trwa zwykle 10-30 minut. Przez ten czas pacjent leży na wznak lub na boku. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki grubości małego palca z torami wizyjnymi pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze.

Podczas badania wdmuchiwane jest powietrze, które pozwala lepiej uwidocznić badaną okolicę, ale może też wywołać uczucie wzdęcia.

Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić ani palić papierosów.

Badanie ze znieczuleniem

Gastroskopia nie jest przyjemnym zabiegiem, ale by złagodzić towarzyszące badaniu dolegliwości, znieczula się pacjentowi gardło.

Badanie można również wykonać w znieczuleniu ogólnym. Pacjentowi podaje się wtedy środek usypiający, po którym zasypia na kilkanaście minut. Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, przez minimum 12 godzin po zabiegu nie należy prowadzić pojazdów.

Po gastroskopii pacjent może przez kilka dni odczuwać niewielki ból gardła spowodowany podrażnieniem podczas wprowadzania endoskopu.

Możesz ocenić ten artykuł: