Znaczne powiększenie sutków u mężczyzn sprawia, że ich klatka piersiowa zaczyna swoim wyglądem przypominać kobiece piersi. Taki stan, sam w sobie nie jest chorobą, lecz bywa przyczyną silnego dyskomfortu psychicznego. Radzimy jak dać sobie radę z tą przypadłością.

Znajdź placówki:
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia onkologiczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna osteoporozy na NFZ

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy problem rzeczywiście nas dotyczy. Ginekomastia sprowadza się głównie do kwestii estetycznych. Należy zdać sobie sprawę, że prawdziwi ludzie nie są w stanie sprostać kanonom urody lansowanym przez media. Nikt nie jest idelany. Niewielka ilość tkanki gruczołowej sutka jest całkowicie normalna. O ginekomastii można mówić, gdy występuje znaczne powiększenie gruczołu piersiowego oraz powiększeniu, przebarwieniu i wyniesieniu ponad poziom skóry ulega otoczka gruczołu piersiowego. Rzadziej dochodzi także do bolesności gruczołów piersiowych i produkcji wydzieliny.

Często mężczyźni mają problem z obiektywną oceną swojego wyglądu. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który pomoże ocenić czy wygląd piersi odbiega od normy.

Ginekomastia fizjologiczna

Powiększenie gruczołów piersiowych występuje w pewnych etapach życia u znacznej części chłopców. Mówimy wtedy o ginekomastii fizjologicznej.

Pojawia się u większości noworodków (60-90%) w pierwszych tygodniach życia i utrzymuje się przez kilka tygodni, czasami miesięcy. U niemal połowy dojrzewających chłopców (11-13 lat) powraca, aby ustąpić po kolejnych 2-3 latach. Zmiany w tych okresach nie są powodem do niepokoju, ale zwłaszcza dla młodych chłopców mogą być powodem do silnego stresu. Ważne zadanie staje wtedy przed rodzicami. Powinni wytłumaczyć synowi, że to, co się dzieje z jego ciałem jest normalne. Często dobrze, aby chłopiec usłyszał to od lekarza, co go dodatkowo podbuduje.

Ginekomastia patologiczna

Obejmuje wszystkie przypadki niezaliczane do fizjologicznych. Przerost piersi spowodowany jest przez nadmiar substancji estrogennych (zawierających hormony żeńskie) lub prolaktynę (hormon przysadki mózgowej).

Przyczyny

  • stosowanie anabolików (sterydów) – nadmiar dostarczanych hormonów męskich zamienia się w estrogeny
  • niektóre lekarstwa o działaniu estrogennym lub antyandrogennym
  • dieta bogata w produkty estrogenne np. piwo, soja
  • niedobór hormonów męskich
  • zwiększona produkcja estrogenu
  • zwiększona produkcja prolaktyny
  • marskość wątroby
  • niewydolność nerek
  • nadczynność tarczycy
  • rak jąder
  • otyłość

Ginekomastia a otyłość

Przerost gruczołów piersiowych często kojarzony jest z mężczyznami z nadwagą. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z ginekomastią pozorną, czy też "lipomastią", czyli gromadzeniem się tłuszczu w okolicach gruczołów piersiowych, a nie ich rzeczywistym rozrostem. Otyłość może także przyczyniać się do prawdziwej ginekomastii, gdyż to w tłuszczach zachodzi przemiana hormonów androgennych na estrogenne.

Leczenie

Większość z wymienionych przyczyn można wyeliminować poprzez zmianę przyjmowanych leków, zmiany w trybie życia lub poprzez terapie hormonalną. Tym, dla których takie rozwiązania nie przynoszą efektu (około 1/3 przypadków) pozostaje jedynie operacja usunięcia nadmiaru tkanki pogodzenie się ze swoim wyglądem.

Operacja chirurgiczna jest całkowicie refundowana przez NFZ. Czas oczekiwania wynosi ok. 2 miesięcy. W przypadku prywatnych placówek koszt waha się pomiędzy 2,5 tys., a 10 tys. zł. Taniej, bo już nawet za 1,5 tys. zł można przeprowadzić podobną operację na Słowacji.

Możesz ocenić ten artykuł: