Medycyna jest branżą innowacyjną, dynamicznie rozwijającą się. Jeszcze pół wieku temu wiele chorób leczono nieskutecznie. Dziś są leki i szczepionki, które pozwalają leczyć wiele groźnych schorzeń.

Branża medyczna powiązana jest z sektorem biotechnologicznym, na którym funkcjonują innowacyjne firmy badające nowe leki i inne środki pozwalające na ochronę i skuteczne leczenie różnych chorób. Spółki z branży medycznej rosną w siłę m.in. z uwagi na pandemię koronawirusa i widmo kolejnych, podobnych epidemii. Eksperci giełdowi wskazują, że warto zainteresować się możliwością zainwestowania w akcje spółek związanych z szeroko pojmowaną ochroną zdrowia. Jak to zrobić?

Dobre warunki wzrostu dla spółek z branży medycznej

Na polskiej giełdzie co prawda zdecydowana większość spółek z branży medycznej znajduje się dopiero na wczesnym etapie rozwoju. Niemniej widać właśnie w ich przypadku potencjał do sprzedaży – nie tylko krajowej, ale i w międzynarodowej skali. Kursy akcji takich spółek mają przed sobą znakomite perspektywy do zwiększania swojej wartości. Konkurencja giełdowa nie jest w stanie im zaszkodzić z uwagi na rosnące zainteresowanie całym rynkiem biotechnologicznym. Wpływ pandemii koronawirusa jest tu wyraźnie widoczny.  Na plan pierwszy wysunęły się przedsiębiorstwa, w tym również spółki akcyjne z branży medycznej, które starały się walczyć ze skutkami pandemii i ograniczać jej zakres.

W jakie spółki z branży medycznej inwestować?

Na GPW w Warszawie znajduje się wiele różnych spółek z branży medycznej, które stwarzają szanse na wypracowanie zysku dla inwestorów – w dłuższym lub krótszym czasie. W sektorze tym jest między innymi duża spółka Celon Pharma, której wartość wynosi ponad 2 mld zł.

Na parkiecie głównym giełdy notowana jest także spółka Captor Therapeutics, Mercator Medical i inne, które zaliczane są do głównych indeksów giełdowych (więcej: www.xtb.com/pl/indeksy-gieldowe), w tym do prestiżowego indeksu 20-stu największych spółek – WIG20.

Wspominana spółka Mercator Medical wcale nie jest firmą technologiczną czy farmaceutyczną. Nie opracowuje nowych leków czy metod leczenia, a właściwie jej działalność związana jest z ochroną zdrowia. Jej wartość wzrasta, wraz ze wzrostem kursu jej akcji, dlatego dowodzi to, że wiele różnych spółek medycznych jest godnych uwagi przy inwestowaniu i typowaniu walorów, w które warto ulokować posiadane środki finansowe.

Branża medyczna obejmuje wiele różnych, mniejszych sektorów. Wśród nich są sektory dotyczące produkcji leków opatentowanych i generycznych (tzw. sektor farmaceutyczny), sektor biotechnologiczny, dotyczący sprzętu medycznego, sprzedaży i dystrybucji leków i środków ochronnych, czy też sektor ubezpieczeniowy i obejmujący placówki medyczne.

Dlaczego warto inwestować w branżę medyczną?

Branża medyczna jest perspektywiczna, cały czas się zmienia i pojawiają się w jej ramach innowacje produktowe czy nowe rozwiązania. Zmiany są dobre także dla rynków kapitałowych – jeśli coś się dzieje, to jest szansa na to, że będzie można zarobić na akcjach spółek medycznych.

Na pytanie o to, czy warto inwestować w branżę medyczną na przykład za pośrednictwem inwestycji giełdowych, trzeba odpowiedzieć twierdząco. Wszystko dlatego, że medycyna jest branżą, której potrzebuje każdy człowiek, bez względu na to, gdzie mieszka, ile ma lat, jakiej jest płci i jaki zawód wykonuje. Ze względu na to, sektor medyczny obejmujący spółki związane z ochroną zdrowia potrafi przynieść wysokie zyski z inwestycji w akcje.

Co więcej, sektor medyczny daje możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego (więcej: www.xtb.com/pl/dywersyfikacja-portfela-kb), w którym mogą znaleźć się akcje spółek działających zachowawczo, mających stabilną pozycję na rynku, w parze z agresywnie działającymi spółkami o małej kapitalizacji czy akcjami o walorach defensywnych.

Możesz ocenić ten artykuł: