Klimakterium określa się często mianem menopauzy. Jest to czas, w którym okres ustępuje najczęściej samoczynnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że choć jest to naturalny stan, to może wiązać się z różnymi dolegliwościami, takimi jak depresja czy zmniejszenie gęstości kości.
Objawy menopauzy
Najczęściej menopauza następuje w wieku 45 -55 lat. Sądzi się, że u kobiet palących ten czas jest szybszy. Klimakterium występuje z powodu spadku produkcji hormonów takich jak estrogen i progesteron. Zazwyczaj diagnozy nie potwierdza się u lekarza, choć można oczywiście udać się na wizytę. Specjalista może zdiagnozować ten stan, mierząc poziom hormonów we krwi bądź też moczu. Gdy rozpoczyna się okres klimakterium, najczęściej zmieniają się cykle. Są dłuższe bądź krótsze, a do tego nieregularne. Do innych objawów możemy zaliczyć bolesne stosunki płciowe czy suchość pochwy. Może też pojawić się nagły wzrost masy ciała czy trądzik różowaty. Proces starzenia się skóry także znacząco przyspiesza. Nie można zapominać, że kości stają się zdecydowanie słabsze stąd też ryzyko urazów jest większe. Znanymi objawami są bezsenność i uderzenia gorąca.
Dieta w okresie menopauzalnym - jak powinna wyglądać?
Na pewno należy postawić na odpowiednią dietę. Powinna być ona lekkostrawna, ale i bogata w wapń. Trzeba spożywać aż 3 porcje produktów mlecznych, choćby w postaci maślanki, naturalnego jogurtu czy też kefiru. Produkty muszą być niskotłuszczowe. Szczególnie ważną rolę odgrywają fitoestrogeny, które działają niczym estrogeny w organizmie. Szybko i skutecznie łagodzą objawy związane z klimakterium. Bardzo dobrze chronią przed rozwojem osteoporozy, a także miażdżycy, na które wyjątkowo narażone są kobiety w trakcie menopauzy. Wysoką zawartość fitoestrogenów zawiera soja, ciecierzyca, ale warto spożywać także orzeszki ziemne czy nasiona lnu. Sięgnijcie także po napoje sojowe, czy produkty typowo wegańskie choćby ser tofu, pasztety i pasty sojowe. Obowiązkowo trzeba jeszcze spożywać produkty pełnoziarniste. Są one bogate w błonnik i witaminy z grupy B. W efekcie zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca czy niektórych nowotworów, choćby piersi czy pochwy. Produkty pełnoziarniste poprawiają przemianę materii i zapobiegają tyciu. Do diety bezwzględnie należy wprowadzić zdrowe tłuszcze, czyli kwasy Omega-3. Występują one w rybach morskich, ale nasionach lnu czy chia.
Jak pielęgnować skórę w czasie menopauzy?
Niewątpliwie właściwa dieta poprawia stan skóry, ale może nie wystarczyć. Warto jeszcze sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Należy wybierać takie z dodatkiem niacynamidu, który reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia trądziku różowatego. Aby skutecznie usunąć martwy naskórek, niezbędne są retinole. Możecie zdecydować się choćby na serum z retinolem. Ważną rolę odgrywają jeszcze peptydy. Szybko i skutecznie stymulują one syntezę kolagenu i to zarówno typu pierwszego, jak i trzeciego. W efekcie zmarszczki są mniej widoczne. Należy także nawilżać skórę. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się krem z dodatkiem kwasu hialuronowego, który wnika w głębokie warstwy skóry i dogłębnie ją nawilża, ale też wzmacnia warstwę hydrolipidową. Raz w tygodniu warto wykonywać peeling z dodatkiem kwasów AHA, które delikatnie usuwają martwy naskórek.
Komentarze (0)