Seniorzy mogą zapisywać się na szczepienia na COVID-19 już od pewnego czasu. Są oni w jednej z pierwszych grup, dlatego też osoby chętne mogą już przygotowywać się na szczepienie. Czy na szczepienie trzeba przygotowywać się w specjalny sposób? Czego unikać? Przedstawiamy kilka wskazówek dla seniorów.

1. Utrzymanie schematu swojego dnia

W dniu szczepienia należy utrzymać swój dotychczasowy schemat dnia. Oznacza to, że spokojnie można zjeść śniadanie i zażyć leki. Nie ma żadnych podstaw do tego, aby na szczepienie przychodzić na czczo. Warto także pamiętać o tym, że zażycie swoich codziennych leków jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie one regulują często odpowiednie ciśnienie krwi lub poziom cukru. Nie należy więc dopuszczać do sytuacji, w której pacjent zasłabnie. W sytuacji, gdy leki się kończą, warto kupić ich zapas.

2. Odpowiedni ubiór i zabranie potrzebnych rzeczy

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni ubiór. Zastrzyk podawany jest w ramię, więc należy ubrać bluzkę z krótkim rękawem pod sweter. W ten sposób wystarczy tylko zdjąć sweter i nie trzeba zupełnie się rozbierać, na przykład do bielizny lub podkoszulki. Lepiej unikać wielu warstw ubrań, chyba że akurat panują mrozy. Dodatkowo należy pamiętać o zabraniu wszystkich potrzebnych rzeczy, a więc dowodu osobistego, okularów. W niektórych placówkach należy także podać listę przyjmowanych leków, dlatego też należy mieć coś takiego przy sobie. Okulary mają z kolei znaczenie, ponieważ pacjenci przed przystąpieniem do szczepienia, uzupełniają krótką ankietę. Ten kwestionariusz można także pobrać ze strony i wypełnić na spokojnie w domu, jednak oczywiście dla seniorów, którzy nie mają takiej możliwości, wygodniejsze może być uzupełnienie ankiety już w punkcie szczepień. 

3. Punktualność

Na szczepienie należy przyjść punktualnie, jednak nie jest dobrym pomysłem przychodzenie za wcześnie. Nie zdarza się, aby pacjenci byli przyjmowani przed czasem, częstsze są opóźnienia. Właśnie dlatego najlepiej wybrać się do punktu szczepień po prostu na konkretną godzinę. 

4. Odczekanie około 15 minut po szczepieniu

Po szczepieniu należy odczekać 15 minut, aby sprawdzić, czy nie pojawiają się jakieś niepożądane reakcje. W takiej sytuacji, od razu można udzielić pomocy danej osobie. W sytuacji, gdy nic się nie dzieje, najlepiej iść do domu i odpoczywać. Najczęściej po szczepieniu pojawia się ból ręki, jednak zwykle szybko on mija. Dodatkowo mogą pojawić się inne reakcje, na przykład alergiczne lub symptomy przeziębienia. W takiej sytuacji można spróbować swoich sprawdzonych sposobów, na przykład zażycia środka z ibuprofenem, albo też zadzwonić do lekarza. 

5. Tymczasowe ograniczenie się od spotkań rodzinnych po szczepieniu 

Warto pamiętać o tym, że szczepienie nie daje stuprocentowej odporności, zwłaszcza pierwsza dawka. Właśnie dlatego najlepiej ograniczyć spotkania rodzinne przez okres około dwóch tygodni. Dodatkowo po szczepieniu mogą pojawić się objawy takie jak gorączka, kaszel, czy też katar i należy najpierw je wyleczyć, a dopiero później wychodzić z domu i spotykać się z innymi ludźmi. 

Możesz ocenić ten artykuł: