Poznaj domowe metody pozbycia się uczucia przytkanego ucha. Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu dolegliwości?

Objawy i najczęstsze przyczyny zatkanego ucha

Nagła nawet częściowa utrata jednego ze zmysłów jest dla człowieka ogromnie frustrująca. Gdy zatka ucho, pojawiają się problemy ze słuchem, ból, a niekiedy również świąd, zawroty głowy, szum w uszach, uczucie zalegającej woskowiny, zaburzenia równowagi.

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być rozmaite. Najczęściej zaliczają się do nich: infekcja wirusowa, katar, nadmiar woskowiny, nagła zmiana ciśnienia, bardzo intensywny dźwięk, niewłaściwie stosowane zatyczki do uszu, zaleganie płynu w uchu.

Higiena uszu podstawą w trosce o dobry słuch

Choć świadomość w naszym społeczeństwie rośnie, wciąż wiele osób niewłaściwie czyści swoje uszy. Największym grzechem jest sięganie w tym celu po patyczki kosmetyczne. Po wyjęciu wacik jest brudny, przez co może się wydawać, że wykonał swoją robotę. Pomimo, że miał kontakt z brudem, nie usunął go jednak, a wepchnął głębiej. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że wkładając patyczek do przewodu słuchowego, można doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia błony bębenkowej, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami.

Jak zatem czyścić uszy, by było to skuteczne i bezpieczne zarazem? Specjaliści zalecają regularnie stosować przeznaczone do tego celu produkty w spray'u lub kroplach. Na rynku dostępne są również krople do uszu dla dzieci. Zawarte w tych specyfikach substancje aktywne rozpuszczają woskowinę i ułatwiają samooczyszczenie uszu.

Skuteczne sposoby na zatkane uszy

Gdy dojdzie do nagłego przytkania ucha, zacznij od prostych, domowych metod, które mogą przynieść szybką ulgę. Nie potrzebujesz do tego żadnych specyfików ani akcesoriów. Zacznij przełykać lub ziewać. Podczas wykonywania tych czynności pobudzane do pracy zostają mięśnie, których ruch może pomóc odblokować trąbkę Eustachiusza.

Takie metody świetnie sprawdzają się np. podczas lotu samolotem czy wysoko w górach, gdy trzeba wyrównać ciśnienie w uszach. W trakcie przeziębienia, gdy za przytkane uszy odpowiedzialna jest infekcja czy problemy z zatokami, wypróbuj ciepły okład. Dobrym pomysłem będzie tu także wlanie do ucha kilku kropli wody utlenionej lub irygacja. Tę drugą wykonasz u laryngologa, ale możesz również przeprowadzić ją na własną rękę w domu. W sklepie, który ma w ofercie sprzęt medyczny zakup zestaw do płukania uszu i zastosuj go zgodnie z załączoną instrukcją. Uwaga! Samodzielnej irygacji w domu nie wykonujemy u dzieci. Ich przewody słuchowe są nadzwyczaj delikatne i wrażliwe, dlatego lepiej takie działania powierzyć medykom.

Jeżeli domowe metody nie przynoszą rezultatu lub zatkanemu uchu towarzyszą inne niepokojące objawy, koniecznie skieruj się do odpowiedniej placówki medycznej, w której zostanie Ci udzielona fachowa pomoc.

Aby uniknąć przykrej sytuacji, jaką jest przytkane ucho i związanego z tym uczucia dyskomfortu, pamiętaj o regularnej i prawidłowo wykonywanej higienie kanałów słuchowych. To najważniejszy element profilaktyki. Kilka razy w tygodniu stosuj preparaty usuwające wydzielinę, a wówczas znacząco ograniczysz ryzyko pojawienia się problemów laryngologicznych.

Możesz ocenić ten artykuł: