Rak płuca jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem złośliwym u mężczyzn i trzecim, jeśli chodzi o częstotliwość, u kobiet. Jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworem.
Jak mówi prof. Jan Skokowski, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, rocznie mamy w Polsce ponad 21 tys. chorych. "Mniej więcej tyle samo jest zgonów z powodu raka płuca" – podkreśla.
To więcej niż zgonów spowodowanych rakiem piersi, jelita grubego i prostaty razem wziętych.
Palacze najbardziej narażeni
Przeważająca większość chorych na raka płuca to palacze (także bierni). Według Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem palenie odpowiada za 87–91 proc. zachorowań na raka płuca u mężczyzn i 57–86 proc. u kobiet. Oznacza to, że istnieją obszary na świecie, do których należy Polska, gdzie prawie wszyscy chorzy to palacze.
Prof. Skokowski podkreśla, że w przypadku mężczyzn mamy w Polsce do czynienia ze stabilizacją zachorowalności; mężczyźni mniej palą i ma to odbicie w statystykach. Odwrotna tendencja jest wśród kobiet – choruje ich coraz więcej, bo coraz więcej pali. Wciąż jednak większość chorych to mężczyźni – ok. 15 tys. zachorowań rocznie.
Objawy
Prof. Skokowski podkreśla, że rak puca nie ma charakterystycznych objawów, najczęstszym jest kaszel, a jego nasilenie i charakter zależą od rozrostu nowotworu. Często choroba przebiega bezobjawowo.
Jak sugeruje Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, jeśli zastanawiamy się, czy ten problem może nas dotyczyć, warto odpowiedzieć na pytania:
- Czy masz więcej niż 40 lat?
- Czy palisz papierosy?
- Czy jesteś codziennie narażony na wdychanie dymu tytoniowego?
- Czy ktoś w Twojej rodzinie chorował na raka płuca?
Jeśli odpowiedzi na co najmniej trzy pytania są twierdzące, warto wykonać badania.
Sygnałem ostrzegawczym mogą być też takie objawy jak zmiana charakteru kaszlu, zwłaszcza u wieloletnich palaczy, krew w plwocinie, ból klatki piersiowej lub okolicy barku, bóle przy oddychaniu, częste stany zapalne górnych dróg oddechowych, duszności, niewyjaśniona utrata masy ciała, zmęczenie i brak energii bez konkretnej przyczyny.
Jakie badania wykonać?
Zwykle wykonuje się rentgen, a w celu uzyskania dokładniejszego obrazu – tomografię komputerową klatki piersiowej.
Aby postawić diagnozę, wykonuje się też m.in. bronchoskopię, a także dąży się do pobrania materiału diagnostycznego.
Diagnoza może być oparta jedynie na badaniu mikroskopowym, to jedyny pewny sposób – przekonuje prof. Skokowski.
Leczenie raka płuca
Leczenie może obejmować zabieg chirurgiczny, radioterapię i chemioterapię lub kombinację tych metod.
Prof. Skokowski zwraca uwagę, że rozróżnia się dwa główne typy raka płuca: niedrobnokomórkowy i drobnokomórkowy.
Najczęstszą postacią jest rak niedrobnokomórkowy. Zwykle usuwa się go chirurgicznie, jednak w Polsce operuje się jedynie ok. 15 proc. chorych.
– W chwili rozpoznania w prawie 85 proc. przypadków rak płuca jest nieoperacyjny – mówi prof. Skokowski.
Chirurgiczne usunięcie raka płuca nie jest stosowane, jeśli nowotwór rozprzestrzenił się na inne narządy lub jego lokalizacja w obrębie płuc uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu.
Rak drobnokomórkowy jest bardziej wrażliwy na chemioterapię. Czas przeżycia przy tym typie raka jest krótszy, gdyż choroba rozwija się szybciej.
Komentarze (0)