Elektrostymulatory to urządzenia coraz częściej wykorzystywane podczas rehabilitacji i terapii przeciwbólowych. Nowoczesna technologia sprawia, że elektrostymulator przeciwbólowy można wykorzystywać też w domu. Te do samodzielnego użytku są małymi, poręcznymi urządzeniami. Wiele osób zastanawia się jaki elektrostymulator przeciwbólowy wybrać i na jakie parametry podczas zakupu zwrócić uwagę.

Czym jest elektrostymulator przeciwbólowy?

Elektrostymulator przeciwbólowy jest niewielkim urządzeniem, które wykorzystuje fale TENS do leczenia bólu. Jego działanie opiera się na technologii przezskórnej stymulacji nerwów. Impulsy z elektrostymulatora przesyłane są do elektrody, która przyklejona jest na leczonym obszarze ciała. Dzięki temu dochodzi do blokowania sygnałów bólowych przekazywanych do mózgu i stymulacji produkcji endorfin. Elektrostymulatory pozwalają więc na terapię bólu i to bez farmaceutyków. Obecnie najczęściej takie urządzenia wykorzystuje się w terapii bólów pleców i kręgosłupa.

Elektrostymulator przeciwbólowy: moc działania

Jednym z pierwszych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę, jest moc działania urządzenia. Warto sięgnąć po elektrostymulatory pozwalające na regulację mocy. Dzięki temu intensywność fali można ustawić tak, aby ją poczuć, a jednocześnie nie przekroczyć swojego progu bólu. Szerokie możliwości w zakresie regulacji mocy daje elektrostymulator przeciwbólowy marki Truplus, który wyposażony jest aż w 30 poziomów intensywności.

Elektrostymulator przeciwbólowy: rodzaje leczniczych impulsów

W elektrostymulatorach na bóle pleców można spotkać się z dwoma rodzajami leczniczych impulsów. Pierwszy rodzaj impulsów wykorzystuje mechanizm tzw. bramki bólowej. Oznacza on, że bodźce bólowe są blokowane przez impulsy elektryczne, a przez to nie docierają do mózgu. Drugi mechanizm wykorzystywany w tych urządzeniach to stymulacja organizmu do produkcji naturalnych substancji przeciwbólowych, czyli beta - endorfin. Ciekawym rozwiązaniem będzie elektrostymulator łączący obydwa mechanizmy. Takie właściwości posiada Tru Plus. Wyposażony jest on w program, który składa się z trzech etapów:

  • Etap I: blokowanie impulsów;
  • Etap II: pobudzenie beta-endorfin;
  • Etap III: blokowanie impulsów.

Wszystkie trzy etapy zachodzą podczas jednego domowego zabiegu i trwają do 30 minut.

Elektrostymulator przeciwbólowy: łatwość obsługi

Z elektrostymulatora TENS można korzystać bez pomocy lekarza czy rehabilitanta – w domu. To dlatego tak ważne jest, aby urządzenie było proste w obsłudze, pozwalało na łatwe włączenie i wyłączenie, a także ustawianie poziomu impulsów. Parametr ten jest szczególnie ważny, jeśli kupuje się elektrostymulator dla seniora. 

Elektrostymulator przeciwbólowy: bateria i żywotność elektrody

Elektrostymulatory leczące ból pleców to urządzenia, które trzeba ładować. Im większa pojemność baterii, tym więcej zabiegów będzie można wykonać na jednym ładowaniu. Po ich przeprowadzeniu, urządzenie trzeba ponownie naładować - w tym czasie nie można przeprowadzać kuracji TENS. Żywotność baterii TRU+ wynosi średnio 12 zabiegów. Pozwala to zabrać elektrostymulator na krótkie wakacje czy weekendowy wyjazd do rodziny i nie martwić się o stan naładowania baterii.

Oprócz baterii w elektrostymulatorze przeciwbólowym bardzo ważna jest też elektroda. To ona przekazuje impulsy elektryczne wysyłane przez urządzenie, które następnie docierają do nerwów i łagodzą ból. Elektrody do elektrostymulatorów wykonywane są z hydrożelu, tworzywa sztucznego oraz przewodzącej srebrnej powłoki. Elektrody są częściami, które co jakiś czas trzeba wymieniać. Te zastosowane w Truplus umożliwiają wykonanie średnio 20 - 30 zabiegów. Dobrym wyborem jest zakup od razu dwupaku dwóch elektrod, z czego jedna będzie w zapasie.

Elektrostymulator przeciwbólowy: gwarancja

Urządzenia marki Truplus objęte są 12-miesięczną gwarancją. Zapewni ona ochronę w przypadku wad i usterek. Na mocy gwarancji producent zobowiązany jest do usunięcia na swój koszt wszelkich wad, jakie powstały wskutek zgodnego z przeznaczeniem użytkowania. 

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

Możesz ocenić ten artykuł: