Skóra dziecka jest duża cieńsza i w związku z tym dużo delikatniejsza niż skóra dorosłego. Wymaga więc szczególnej troski i pielęgnacji. Jakich produktów nie może zabraknąć w kosmetyczce malucha? Na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakich kosmetyków unikać w trosce o zdrowie dziecka? Podpowiadamy!

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków dla dzieci?

O zakupie kosmetyków dla noworodka warto pomyśleć, zanim maluszek pojawi się na świecie. Sprawdź, czy produkty do mycia i pielęgnacji nie zawierają zbędnych konserwantów, SLS-ów, parabenów i olejów mineralnych, które mogą powodować reakcje alergiczne i podrażniać delikatną, dziecięcą skórę. Zasada jest prosta: im krótszy skład, tym lepiej! Staraj się szukać produktów, które zawierają składniki pochodzenia naturalnego, przede wszystkim roślinnego. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i potrzebuje nieco innej pielęgnacji, zwłaszcza maluchy cierpiące na Atopowe Zapalenie Skóry. Po zastosowaniu nowego kosmetyku zwróć uwagę na to, czy skóra dziecka jest odpowiednio nawilżona i czy nie jest podrażniona. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, zaprzestań stosowania produktu.

Kosmetyki dla dzieci do mycia i pielęgnacji, które warto stosować:

  1. Krem na odparzenia

Odparzenia pieluszkowe to częsty problem u noworodków i dzieci do 3. roku życia. Główną przyczyną ich powstawania jest zbyt rzadkie wietrzenie pośladków dziecka, zbyt długi kontakt z moczem lub kałem, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków ochronnych. Kremy na odparzenia zawierają substancje, które łagodzą podrażnienia i nawilżają skórę. Dzięki temu chronią okolice intymne i zapobiegają powstawaniu pieluszkowemu zapaleniu skóry w przyszłości.

  1. Płyn do mycia twarzy i ciała

Choć według najnowszych wytycznych dziecko w pierwszych miesiącach życia nie potrzebuje codziennej kąpieli, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny twarzy, dłoni oraz miejsc intymnych. Pamiętaj, że skóra dziecka nie jest w pełni dojrzała! Dlatego warto sięgać po płyny do mycia bez mydła z dodatkiem substancji nawilżających. Zbyt częste stosowanie kosmetyków może w negatywny sposób wpłynąć na warstwę lipidową naskórka niemowlęcia.

  1. Oliwka lub balsam do ciała

Oliwka do ciała ma wiele zastosowań. Nie tylko nawilża nawet bardzo suchą skórę, ale świetnie nadaje się do wyczesywania ciemieniuchy oraz wieczornego masażu, który pomaga dziecku się uspokoić i wyciszyć przed snem. Wielu rodziców korzysta z oliwki od urodzenia do nawet 3. roku życia dziecka.

  1. Krem do twarzy

Kosmetyki dla dzieci do twarzy warto dobierać w zależności od pogody i temperatury panującej na zewnątrz. Niezależnie od pory roku krem powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny, ponieważ skóra dziecka jest bardziej narażona na działanie promieniowania. Krem chroni nie tylko przed słońcem, ale także przed mrozem i wiatrem.

  1. Szampon do włosów

Choć uwzględniliśmy ten kosmetyk w naszym zestawieniu, prawdopodobnie w pierwszych miesiącach życia dziecka nie będziesz go potrzebować. Mimo że niektóre maluchy rodzą się z bujnymi czuprynami, codzienne mycie włosów u noworodków i niemowlaków nie jest konieczne. Wystarczy, że umyjesz główkę dziecka raz w tygodniu samą wodą. Dopiero w późniejszych miesiącach możesz dodać odrobinę szamponu przeznaczonego dla maluchów i łagodnego dla oczu.

Możesz ocenić ten artykuł: