Praca przed komputerem, czytanie książek za pomocą smartfona lub tableta oraz inne aktywności cyfrowe sprawiają, że codziennie wpatrujemy się w ekrany. Taka sytuacja negatywnie oddziałuje na zdrowie naszych oczu. Jeżeli doświadczyłeś pierwszych niepokojących objawów, sięgnij po odpowiednie krople. Zobacz, na czym polega ich działanie.

Dlaczego ekrany źle oddziałują na oczy?

W przypadku starszych komputerów negatywny wpływ ekranów na ludzki wzrok spowodowany był dużym promieniowaniem. Monitory typu CRT emitowały pole elektryczne i magnetyczne wraz z różnymi rodzajami promieniowania – miękkim X, ultrafioletowym i podczerwonym. Patrzenie na nie było dużym wyzwaniem dla wzroku.

Obecnie monitory LCD i LED mają śladowy poziom oddziaływania, co nie oznacza, że nie odczujesz żadnych negatywnych konsekwencji wpatrywania się w nie po kilka godzin każdego dnia. Monitory emitują promieniowanie elektrostatyczne, które powoduje przyciąganie naładowanych cząsteczek kurzu oraz pyłków. To częste alergeny mogące wywoływać reakcję alergiczną oczu, łzawienie czy pieczenie.

Światło, emitowane przez nowoczesne ekrany, oddziałuje na procesy metaboliczne w siatkówce oka. Prowadzi do uszkodzenia jej komórek, w szczególności fotoreceptorów i nabłonka barwnikowego. Potwierdzono, że światło ekranowe może wywoływać stres oksydacyjny i namnażanie się wolnych rodników, co w konsekwencji skutkuje degeneracją siatkówki, trwałym obniżeniem ostrości widzenia, a niekiedy zwyrodnieniem plamki żółtej.

Podczas patrzenia w monitor można doświadczyć tzw. cyfrowego zmęczenia oczu. Wszystko dlatego, że rzadziej mrugasz, przez co możesz odczuwać suchość oczu, podrażnienie i pieczenie. Spowodowane jest to nadmiernym parowaniem filtru łzowego z powierzchni gałki ocznej. Łzy są niezbędne dla zachowania odpowiedniego poziomu nawilżenia rogówki i spojówki. Przy wpatrywaniu się w ekrany cyfrowe nie jesteśmy w stanie mrugać średnio 20 razy na minutę, a to źle oddziałuje na oko.

Negatywne skutki wpatrywania się w ekrany

Obserwacja monitora lub kilku monitorów wymusza ciągłe skupienie. W konsekwencji dochodzi do zmęczenia oczu i wystąpienia szeregu dolegliwości, takich jak:

  • łzawienie,

  • pieczenie,

  • pogarszająca się ostrość widzenia,

  • podwójne widzenie obrazu na ekranie,

  • wysuszenie gałki ocznej.

Co ciekawe, u osób długo korzystających z urządzeń ekranowych zdiagnozowany może zostać tzw. syndrom widzenia komputerowego (Computer Vision Syndrome – CVS). W ten sposób określa się złożony zespół problemów dotyczących oczu i widzenia, który spowodowany jest pracą przed komputerem. Prowadzi on zwykle do wielu dolegliwości ze strony narządu wzroku. Objawia się:

  • bólem oczu,

  • zaburzeniami ostrości widzenia,

  • uczuciem suchości lub pieczenia pod powiekami.

Dobrze jest przeciwdziałać skutkom długotrwałej pracy przy komputerze i dbać o zwiększenie komfortu pracy przed ekranem. Pomóc mogą odpowiednio dobrane krople do oczu, dbanie o odpowiednie warunki pracy i stosowanie przerw.

Jakie krople do oczu dla użytkowników ekranów?

W celu zniwelowania negatywnych skutków wpatrywania się w ekrany warto sięgnąć po krople do oczu o działaniu nawilżającym. Najlepiej takie, które nie zawierają potencjalnie alergizujących konserwantów, tak jak np. Hyabak. Ten wyrób medyczny przy codziennym stosowaniu może przynieść długofalowe, korzystne efekty. Krople te przynoszą natychmiastową ulgę, kiedy oczy są zmęczone, suche, podrażnione i pieką.

Odpowiednio dobrane krople do oczu nie rozwiążą jednak wszystkich problemów. Pamiętaj, że najważniejsza jest kompleksowa dbałość o narząd wzroku. Staraj się robić regularne przerwy podczas korzystania z ekranów, pamiętaj o mruganiu i co najmniej raz na 20 minut odejdź od komputera. Popatrz w dal na coś znajdującego się w odległości co najmniej 20 stóp (około 6 metrów), na minimum 20 sekund. Takie ćwiczenie pomaga zrelaksować mięśnie oczu i zmniejsza ryzyko zmęczenia wzroku.

Źródła:

https://bibliotekanauki.pl/articles/180251.pdf

https://farmacjapraktyczna.pl/opieka-farmaceutyczna/opieka/wplyw-ekranow-urzadzen-cyfrowych-na-narzad-wzroku

https://farmacjapraktyczna.pl/opieka-farmaceutyczna/opieka/co-negatywnie-wplywa-na-nasze-oczy

https://www.gov.pl/web/psse-pyrzyce/jak-ochronic-wzrok-pracujac-przy-komputerze-poradnik-profilaktyki-zdrowotnej

HYABAK®, wyrób medyczny, krople do oczu przeznaczone do nawilżania oczu i soczewek kontaktowych; rzadko możliwe łagodne podrażnienia i zaczerwienienie oczu, pieczenie, kłucie, uczucie obcego ciała w oku i niewyraźne widzenie przez krótki czas; podmiot prowadzący reklamę: Théa Polska sp. z o.o., ul. Cicha 7, 00-353 Warszawa; producent: Laboratoires Théa


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Możesz ocenić ten artykuł: