Podstawowym pokarmem noworodka i niemowlaka powinny być mleko mamy. Zawiera ono wszystko, czego maluszek potrzebuje do prawidłowego rozwoju, a sam akt karmienia piersią pozwala dziecku poczuć się bezpiecznie w nowym, obcym świecie. Często jednak z niezależnych od nas przyczyn karmienie piersią może okazać się niemożliwe. Wtedy sięgamy po mleko modyfikowane.

Co zawiera się w mleku modyfikowanym?

Pomimo tego, że mleka modyfikowane powstają na bazie mleka krowiego, muszą przejść wiele procesów i modyfikacji, aby ostatecznie były odpowiednie dla delikatnego brzuszka niemowlaka. Przede wszystkim zmniejsza się zawartość białka, a także dodaje różne witaminy, na przykład A, B, C, D, E czy K. W mleku modyfikowanym można także znaleźć probiotyki oraz mikro- i makroelementy, takie jak jod, magnez i żelazo. Co ciekawe, w mleku modyfikowanym jest większa zawartość składników odżywczych niż w mleku matki, jednak słabiej się one wchłaniają. Dla dzieci nietrawiących mleka krowiego nawet w zmodyfikowanej formie powstają mieszanki na bazie mleka sojowego. Istnieją również mleka modyfikowane bez laktozy. To dobra wiadomość dla małych alergików i ich mam.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Na rynku jest wiele różnych rodzajów mleka modyfikowanego. Rozróżnia się je na przykład w zależności od wieku naszego maleństwa – dla wcześniaków, do 6 miesiąca życia, od 6 miesiąca, od 12 miesiąca, powyżej 2 lat czy dla przedszkolaków. Oprócz tego wyróżnia się specjalne mleka przeciw kolkom, biegunkom, ulewaniu albo hipoalergiczne. Poza tym istnieją jeszcze mleka modyfikowane na receptę w przypadku szczególnych problemów z przyswajaniem pokarmu. Aby otrzymać receptę na takie mleko, lekarz musi stwierdzić, że jego stosowanie jest zasadne w konkretnym przypadku.

Jak najlepiej wybrać mleko modyfikowane?

Od nadmiaru marek mleka modyfikowanego może nawet rozboleć głowa: Bebilon, Nestle, CapriCare, Humana, Enfamil czy Bebiko to tylko kilka z nich. Jak najlepiej wybrać mleko modyfikowane? Niestety nie ma jednego, niezawodnego sposobu. Inne matki mogą polecać takie czy inne mleko, jednak nie ma gwarancji, że to, co sprawdziło się u jednego dziecka, sprawdzi się i u drugiego. Szczególnie jeśli chodzi o noworodka lub niemowlę. Być może nie taka jest oczekiwana odpowiedź, ale najlepiej w tej sprawie skontaktować się z lekarzem, który zna nasze dziecko. On będzie wiedział, czego nasz maluszek potrzebuje i które mleko ma najpotrzebniejsze dla niego składniki. W końcu mleka różnią się między sobą zawartością, a trudno by było, aby każda mama była ekspertem w dziedzinie czytania składów.

Jak przechowywać mleka modyfikowane?

Najlepiej nie przekładać mleka do żadnego innego opakowania, tylko korzystać z oryginalnego pudełka. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na szczelne zamykanie pojemnika. Zaleca się trzymanie go w suchym i chłodnym miejscu. Mleko po otwarciu traci świeżość najczęściej po upływie miesiąca. Trzeba również pamiętać, że mleko nie powinno być przygotowywane "na zapas", tylko na bieżąco.

Zobacz również: Wyprawka dla noworodka.

Możesz ocenić ten artykuł: